Rady a tipy

Maliny nejsou při pěstování náročné. Potřebují především dostatek slunce a vody

Maliny jsou výborným ovocem, které si můžete sami vypěstovat na zahradě. Není na tom nic složitého a maliník bude růst prakticky sám. Je nutné pouze připravit půdu, aby se keři dařilo, a poté si stačí jen vychutnávat červené syrové plody, které milují děti i dospělí. Můžete malinami ozdobit dezerty nebo si je uložit do mrazáku. Proč se vyplatí je mít na zahradě a jak si je vypěstovat krok za krokem?

Maliny obsahují spoustu vitaminů a dalších látek

Maliny se vyplatí zasadit už během měsíce března. Vybírejte ale kvalitní keře nebo semena, o které se pak nebudete muset starat. Existuje spousta odrůd malin, proto se zaměřte hlavně na kvalitu, abyste si plody mohli trhat nejen co nejdříve, ale také aby byly chutné a šťavnaté. Vyplatí se sáhnout po takových, které nejsou náročné. Díky tomu si maliny budete moci dopřát delší čas.

Doporučený článek:  Křehké a lámavé nehty uzdraví domácí výživná péče

Ještě než se pustíte do samotného sázení, bude nutné najít to správné místo, kam budete keř umísťovat. Maliny potřebují polostinné místo, kde nebude foukat vítr, na který jsou maliny háklivé. V horkých dnech je nutné je hodně zalévat, protože slunce sice potřebují, ale když ho bude hodně, rostlina se může snadno spálit. Půda by měla být úrodná s kyselým pH. Jestli už máte sazenice, stačí je jen zasadit. Pokud máte už celé rostliny, zkontrolujte jejich kořeny a odstraňte staré nebo vyschlé kousky.

Doporučený článek:  Nemoci ústní dutiny je nutné řešit ihned. Jinak přijdou problémy, které nikdo nechce zažít
Zdroj obrázku: Freepik

Nejdříve vykopejte díry, potom už jen sledujte, jak keř roste

Nejdříve si na zahradě vykopejte otvory, do kterých budete dávat samotné sazenice. Upravte si jejich hloubku tak, aby se do nich vešel hlavně kompost, kterým budete hnojit půdu. Malinám se bude lépe dařit a živiny budou mít snadno dostupné. Pro rostlinu samotnou pak nechte asi dvacet centimetrů místa. Hodně rostlinu zalévejte a poté už se jen těšte z toho, jak roste.

Péči o maliník zvládne i začátečník. V létě stačí hojná zálivka, na podzim můžete keře mulčovat pilinami nebo borovou kůrou. Na internetu si navíc můžete najít spousty návodů, jak malinám přilepšit.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/raspberries/grow-your-own