Rady a tipy

Šperky promění každou ženu v královnu. Aby stále zářily leskem, potřebují pravidelnou péči

Jestli máte ráda šperky, tak určitě víte, že zub času se na nich často podepisuje a šperky ztrácí lesk a mohou tmavnout, nebo dokonce zčernat. Jejich lesk ale můžete obnovit pomocí domácích prostředků ještě předtím, než se s nimi vydáte k odborníkovi. Myslete na to, že je při čištění nutné být opatrný, abyste šperk nepoškodili.

Šperky můžete vyčistit pomocí sody nebo zubní pasty

Stačí si připravit menší misku, kterou vyložíte hliníkovou fólií. Na dno dejte šperky, které posypte jedlou sodou, ale stačí jedna nebo dvě lžíce. Nakonec do misky nalijte horkou vodu a nechte 15 minut působit. Poté vyndejte šperky a otřete je měkkým hadříkem z mikrovlákna. Místo jedlé sody bude dobře fungovat obyčejná kuchyňská sůl.

Doporučený článek:  Zápach z bot dokáže zkazit den. Obuv jde naštěstí lehce osvěžit

Zajímavým prostředkem na čištění šperků je zubní pasta. Tu stačí nanést na hadřík nebo extra měkký zubní kartáček a vyčistit šperk. Pomocí kartáčku se dostanete do všech míst. Na leštění šperků ale nepoužívejte bělicí pastu, která obsahuje látku poškozující šperky. Poté už by vás návštěva odborníka neminula.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte mýdlovou vodu nebo roztok z citronu

Na roztok si připravte šťávu z jednoho citronu a do ní přisypte lžičku soli. Do směsi dejte šperky a nechte deset minut působit. Poté šperky důkladně vyleštěte. Pomocí mýdla si můžete také ušetřit práci s leštěním. Vyleštěte a poté opláchněte teplou vodou. Tyto metody leštění se hodí na kvalitní šperky ze stříbra nebo zlata.

Doporučený článek:  Tradiční vývar ozvláštní paprika, rajče nebo mléko

Pokud budete chtít vyčistit například bižuterii, dejte si pozor a zjistěte si informace o tom, jakými prostředky ji můžete čistit. Sůl by mohla naopak šperky zničit, stejně jako citronová šťáva. Pokud nechcete riskovat, zajděte se šperky ke zlatníkovi, který poradí, jaké přípravky na leštění a čištění šperků používat. Náušnice, náhrdelníky nebo náramky dělají ženu krásnější a jsou módním doplňkem, který z módy nevyjde. Proto je potřeba se o ně pečlivě starat.

Zdroj: https://rogersandhollands.com/caring-for-your-jewelry