Rady a tipy

Vážení má svá pravidla. Jedině díky nim zjistíme svou skutečnou hmotnost

Pokud se snažíte svou hmotnost snížit a vážíte se každý den, není to ideální. Naopak ale není vhodné se váze vyhýbat, mohlo by to vést k postupnému přibírání, a časem až k obezitě. Pokud se ale vážíte po každém jídle, může to vést i k poruše příjmu potravy. Víte, kdy a jak správně kontrolovat svou váhu?

Jak často se vážit?

Pokud držíte dietu, samozřejmě chcete sledovat svůj pokrok. Je to pro vás zpětná vazba, zda vše děláte správně. Rozhodně se ale nevažte každý den, to je kontraproduktivní. Nejlepší je si pro vážení zvolit jeden den v týdnu a stejnou denní dobu a tu dodržovat. Není důvod se vážit častěji, hmotnost se totiž i během dne mění s kolísáním obsahu vody v těle. Přesnějšího přehledu dosáhnete, pokud dodržíte jeden den v týdnu. Navíc pokud hubnete zdravým způsobem, snižujete svou hmotnost o 0,5–1 kg týdně. V tomto případě ani nelze zaznamenat změnu váhy během jednoho dne.

Zdroj obrázku: Freepik

V kterou denní dobu se vážit?

Váha během dne velmi kolísá. Souvisí to jak s obsahem vody v těle, tak i s úrovní fyzické aktivity a může jít i o vliv hormonů. U žen před menstruací se váha může změnit až o 3 kg! Pokud chcete, aby váš výsledek byl co nejpřesnější, važte se ráno. Dojděte si na toaletu a ještě před snídaní stoupněte na váhu. Pokud to ráno nestíháte, zvolte například večer před spaním, po večeři, než ulehnete do postele. Jakmile si zvolíte konkrétní dobu, dodržujte ji. Pokud se budete vážit jednou ráno a podruhé večer, bude výsledek zkreslený. Pokud se vážíte před menstruací, pamatujte na to, že výsledek také nemusí být přesný.

Jak se správně vážit?

Budete se vážit v oblečení, nebo bez něj? I toto pravidlo dodržujte. Pokud se vážíte oblečení, pak by mělo mít vždy stejnou váhu – například pyžamo. Nebo se můžete vážit jen ve spodním prádle a naboso. Váha by měla být na rovném povrchu a nejlépe jinde než na koberci, vhodnější je dřevěná podlaha nebo dlaždice. Chodila srovnejte na středu váhy. Pak dostanete optimální výsledek. Dbejte na tato pravidla a uvidíte, že dostanete pokaždé odpovídající výsledky.

Zdroj: https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-to-know-about-weighing-yourself