Rady a tipy

Správné seříznutí orchideji prospěje a umožní jí znovu rozkvést

Pokud máte doma orchideje, možná přemýšlíte, co dělat se stonkem ve chvíli, kdy již nekvete. Dobrou zprávou je, že s trochou péče mohou orchideje znovu vykvést. Po odkvetení by měl být stonek orchideje odříznut. Věděli jste, že právě tento úkon pomůže k dalšímu kvetení?

Nástroje pro ořezávání

Pro ořezávání můžete použít nůžky, ostrý nůž nebo prořezávací nůžky. Při ořezávání orchidejí používejte pouze nástroje, které jsou čisté a sterilní. V opačném případě můžete šířit bakterie, houby nebo viry z jedné rostliny na další. Chcete-li sterilizovat své nástroje, vyčistěte je alkoholem nebo zahřejte čepel nad plamenem.

Doporučený článek:  Kopřiva je velmi zdravá bylina, která má špatnou pověst. Její praktické využití každého překvapí

Prozkoumejte květinový hrot

To, co uděláte s květinovým hrotem, závisí na tom, jak vypadá poté, co květy opadnou. Pokud je zelený a zdravý, zůstává naživu a je schopný produkovat více květů. Pokud je hnědý a suchý, nebude znovu produkovat květy a je nejlepší jej hned oříznout.

Zdroj obrázku: Freepik

Odříznutí mrtvých stonků

Pokud je stopka hnědá a nezdravá, květinový hrot je mrtvý a žádná péče to nezmění. Odřízněte stopku u základny rostliny, to je nejlepší způsob, jak povzbudit rostlinu, aby se zaměřila na tvorbu zdravějších kořenů. Díky silnějšímu kořenovému systému bude rostlina šťastnější. Někdy zhnědne pouze horní část, zatímco spodní část zůstane zelená a živá. V tomto případě uřízněte květinový hrot těsně nad nejvyšším zdravým uzlem, takže neváhejte a vyzkoušejte to.

Doporučený článek:  Manikúra v hnědých odstínech sedne ke každému stylu i příležitosti

Zastřižená orchidej stále nekvete?

Existuje pět hlavních důvodů, proč orchidej odmítá kvést:

  • Genetika orchideje – Někdy orchideje prostě znovu nekvetou, ať děláte, co děláte. V tomto případě jí věnujte nejlepší péči a smiřte se s faktem, že ne všechny rostliny znovu rozkvetou.
  • Nedostatek světla – Orchideje produkují energii prostřednictvím fotosyntézy, takže pokud vaše orchidej nemá dostatek světla, nebude mít dostatek sil, aby znovu rychle rozkvetla.
  • Nesprávná teplota – Dalším důvodem, proč orchidej odmítá kvést, je to, že rostlina není udržována ve správné teplotě. Během dne by se teploty měly pohybovat mezi 16 až 24 °C. V noci by měla teplota klesnout pod 16 °C.
  • Nesprávný druh vody – Orchideje mohou být na vodu trochu vybíravé, nejvíce jim prospívá destilovaná nebo dešťová voda.
  • Nezdravé kořeny – Zkontrolujte kořenový systém orchideje. Nezdravé kořeny jsou výsledkem přelití či půdy bez živin.
Zdroj: https://orchidbliss.com/orchids-cutting-the-spike/