Zajímavosti

Umělá inteligence už brzy možná nahradí lékařskou diagnostiku. Podle hlasu nebo sítnice rozpozná možné onemocnění

Lékařská prohlídka je jednou z nejstarších a stále používaných diagnostických metod, zejména pokud ji provádí zkušený lékař, může být stejně průkazná jako pozdější laboratorní nebo zobrazovací testy. Avšak jako technologie stále pokračuje. Momentálně probíhá výzkum s využitým umělé inteligence, která může být ještě vnímavější než lidský mozek a všimnout si více detailů.

Rozpoznání nemoci po hlase

Na nedávné konferenci v Americe byla představena metoda, která využívá analýzu hlasu pacienta. Dle ní lze určit pravděpodobnost ischemické choroby srdeční. Řeč dobrovolníků, kteří byli do netradiční studie zapojeni, byla zaznamenána umělou inteligencí, vyškolenou na analýzu 80 různých parametrů. Nikdo netvrdí, že tato metoda nahradí lékaře nebo současně používané metody, pouze se naznačuje, že jde o technologii s velkým potenciálem, která může dopomoci k lepší diagnóze.

Doporučený článek:  Manželka Lucie: Našla jsem si brigádu, na kterou nejsem hrdá. Vydělá mi dost peněz, ale zjistit to manžel, požádal by o rozvod

Pokud je možné identifikovat srdeční problémy pomocí hlasu, nemělo by být překvapením, že stav pacienta s duševní chorobou může být posouzen podobně. Tuto metodu ukázali vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, kteří 14 měsíců sledovali skupinu dobrovolníků se závažnými onemocněními, jako je schizofrenie, bipolární porucha nebo těžká deprese.

Zdroj obrázku: Freepik

Čtení nemoci z očí

Kromě poslechu řeči jde analyzovat i některé části lidského těla. Ukazuje se například, že fotografie sítnice mohou naznačovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, jakož i smrti. Po analýze 90 000 fotografií sítnic téměř 50 000 lidí se umělá inteligence naučila určit riziko úmrtí. Naučila se to na základě porovnávání biologického věku sítnice s metrickým věkem dané osoby. Čím větší je rozdíl, tím stoupá riziko úmrtí.

Doporučený článek:  Kalifornie jde v boji proti emisím ještě dál. Nový zákon zakazuje prodej benzínových sekaček

Výsledky naznačují, že rozdíl ve věku sítnice a biologického věku člověka by mohl být potencionálním indikátorem stárnutí, úzce souvisejícího s pravděpodobností smrti. To naznačuje, že analýza věku sítnice by mohla sloužit jako nástroj pro screening a výběr nejlepší pomoci pro pacienty. O našem zdraví prozradí mnoho i stav naší tváře, nebo dokonce i obyčejné podání ruky.

Zdroj: https://hellofuture.orange.com/en/when-ai-knows-your-state-of-health-thanks-to-the-sound-of-your-voice/