Zdraví

Účinky borůvek jsou fascinující. Po těchto malých plodech vám to bude pálit

Borůvky obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které přispívají k vitalitě a zdraví organismu. Vědci a odborníci na zdravou výživu provedli výzkum, v rámci něhož lidé konzumovali tyto bobule po dobu 12 týdnů. Závěry výzkumu jim vyrazily dech. Pojďme se tedy na borůvky podívat z jiného úhlu pohledu a odhalme jejich tajemství. Jak mohou borůvky pomoci s redukcí váhy a jaké další blahodárné účinky mají?

Výzkumy vědců – paměť

Ze studie zveřejněné v Journal of Agricultural and Food Chemistry vyplývá, že borůvky přispívají k lepší funkci mozku. Testy byly provedeny u lidí zralého věku, kteří po dobu 12 týdnů pravidelně popíjeli šťávu z borůvek. U testovaných lidí, kteří šťávu popíjeli, bylo zjištěno, že došlo k výraznému zlepšení jejich paměti.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkumy zveřejněné v Neural Regeneration Research Journal

Dle jiných nezávislých výzkumů také vyplývá, že lidé, kteří pravidelně konzumují bobule borůvek, mají lepší průtok krve v klíčových oblastech mozku. Zkoumaní lidé uvedli, že po několika dnech, kdy borůvky jedli, se jim zlepšila koncentrace a také se jim snadněji plnily náročné úkoly. Závěr je tedy velmi jednoduchý, borůvky pozitivně ovlivňují mozek a jeho funkce.

Diety a hubnutí s borůvkami

Pokud chcete zhubnout, určitě borůvky zařaďte do svého jídelníčku. Borůvka má velmi vysoký obsah makro i mikro prvků. Obsahuje vitamíny A, B, C, E a také minerální látky, jako jsou zinek, draslík, selen, měď, hořčík, železo a vápník. Borůvky mají velmi nízké kalorické hodnoty a velkou sytnost díky obsahu vlákniny. Toto drobné ovoce příznivě působí na trávicí systém a také pomáhá v boji proti ateroskleróze. Mluvíme zde o ovoci, které má nejvíce antioxidantů ze všech druhů. Borůvky se doporučují ke konzumaci také pro jejich analgetický účinek, uklidňující účinky a také pro zlepšení nálady.

Zdroj: https://journals.lww.com/nrronline/Fulltext/2014/09160/Neuroprotective_effects_of_berry_fruits_on.13.aspx, https://journals.lww.com/nrronline/pages/default.aspx, https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf9029332?crsi=662497720&cicada_org_src=healthwebmagazine.com&cicada_org_mdm=direct, https://pubs.acs.org/journal/jafcau, https://studyfinds.org/blueberry-juice-brain-memory-seniors/, https://chhs.source.colostate.edu/csu-researcher-presented-findings-in-london-about-blueberries-lowering-effects-on-cardiovascular-disease-risk/, https://blog.ochsner.org/articles/6-ways-blueberries-can-improve-brain-health