Zdraví

Tropické noci zatěžují tělo a brání kvalitnímu spánku

Léto pro mnoho z nás znamená nejen volno, ale také dovolenou, teplo, slunce. Bohužel pro některé lidi přinášejí vysoké teploty problémy s dýcháním nebo se srdcem. Co může mít za následek velké vedro a jaká skupina lidí je ohrožená nejvíce?

Co znamená tropická noc?

V noci teploty nestoupají tak vysoko jako přes den, i tak se ale mohou vyšplhat natolik, že se jedná o tropickou noc. Jestliže teplota neklesne v noci pod 18 stupňů Celsia, jedná se právě o tento jev. V noci bychom měli přitom spát při nižších teplotách, ať se jedná o letní, nebo zimní měsíce. Obyvatelé jižní Evropy jsou na tom o něco hůře než my, co jsme výše. Tropické noci ale budou častější také v jiných částech světa.

Doporučený článek:  Sladká kobliha k snídani zní jako ideální start dne. Ve skutečnosti je pro tělo pohroma

Jestliže se tak stane, mnoho lidí může trpět. Kvůli vysokým teplotám se tak zvyšuje úmrtnost. A jak tropické noci mohou působit na naše zdraví? Vysoké teploty zatěžují lidský organismus. Nebezpečné jsou nejen pro malé děti, ale také seniory, kteří mají zhoršenou termoregulaci. Kvůli vysokým teplotám se nezvládne tělo správně regenerovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete se cítit hodně unavení

Tropická noc může způsobit například podrážděnost, bolesti hlavy, problémy se soustředěním a také únavu. Přes den se přidá další horko, takže se budete cítit ještě mnohem hůře. Během tropických nocí se mohou ozvat také bolesti kloubů. S vysokými teplotami pak mohou souviset také problémy s vysokou vlhkostí vzduchu.

Doporučený článek:  Hemeroidy trápí každého druhého člověka. Není důvod se stydět, návštěva lékaře pomůže problém vyřešit rychle

Právě během horkých letních dní a nocí jsou nemocnice o něco plnější, protože hlavně starší lidé trpí na kardiovaskulární onemocnění, která se mohou zhoršit. Jak ale pomoci tělu, aby nebylo tolik zatěžováno vysokými teplotami? Ideální teplota pro spánek je kolem 18 stupňů, což se jeví jako vhodné i v případě tropických nocí. Nemusí tomu tak ale být. Při vysokých teplotách byste neměli domácnost větrat, ale naopak zavírat okna a také zatahovat závěsy, dokud teploty neklesnou.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_night, https://www.cbc.ca/news/health/extreme-heat-affects-human-body-1.6918886, https://www.calstate.edu/csu-system/news/Pages/Rise-in-nighttime-temperatures-and-health.aspx, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36758747/