Zdraví

Podle stavu rukou lze diagnostikovat řadu chorob

Pro někoho to může být překvapením, ale naše ruce o nás prozrazují více, než si myslíme. Je to hlavně tehdy, když v našem těle něco nefunguje správně. Jejich forma, funkce a vzhled mohou lékařům poskytnout důležitá diagnostická vodítka.

Slabý stisk ruky

V podnikání mluví podání ruky něco málo o naší osobnosti. V medicíně to však může být příznakem zhoršujícího se zdravotního stavu. Snížená síla úchopu v kombinaci s pomalou chůzí může předznamenat riziko úmrtí na srdeční choroby u starších lidí. Lékaři předpovídají, že v budoucnu bude možné identifikovat lidi ohrožené rozvojem srdečních onemocnění na základě podání ruky.

Pokud jste mladý, zdravý člověk a v rukou cítíte brnění nebo necitlivost, máte pravděpodobně syndrom karpálního tunelu. Mnoho lidí zažívá noční brnění nebo necitlivost, protože spí s ohnutými zápěstími. Je to také nemoc lidí pracujících u počítačů. Brnění se vyskytuje i během stresu nebo úzkosti. Tato flexe stlačuje střední nerv vedoucí ze zápěstí do ruky. Léčba karpálního tunelu se pohybuje od dlah až po operaci.

Zdroj obrázku: Freepik

Třesoucí se ruce

Někdy chvění rukou není velkým problémem a jindy to může být příznakem neurologického onemocnění. Pravděpodobně neexistuje člověk, který by netrpěl tímto onemocněním, například při nějaké přesné práci nebo když jsme ospalí, pili jsme příliš mnoho kávy nebo se vzdáváme alkoholu. V tomto případě mluvíme o takzvaném fyziologickém třasu.

Pokud prsty ztrácejí barvu a pak ji mění na modrou, například když je zima nebo jste ve stresu, je to předpověď toho, že pravděpodobně trpíte Raynaudovou chorobou. Takový stav může vyvolat náhlou změnu teploty nebo emocionálního stavu, což zase způsobuje dočasnou ztrátu průtoku krve do prstů a prstů na nohou. Tato nemoc může způsobit, že prsty jsou znecitlivělé, studené nebo bolestivé. Když se průtok krve obnoví, prsty mohou zase pulzovat nebo brnět a zčervenat.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/diagnosing-hand-conditions, https://health.clevelandclinic.org/grip-strength/, https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/carpal-tunnel-syndrome, https://www.medicalnewstoday.com/articles/322195, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/raynauds-disease/symptoms-causes/syc-20363571