Rady a tipy

Tajemné symboly na štítcích u oděvů pomůžou všechny kousky správně vyprat

Praní prádla je pro většinu lidí činností, kterou dělají automaticky. Jak ale poznáte, že jste oblečení vyprali na správnou teplotu? Nastavit program a přidat prací prášek zvládne každý, záleží ale na tom, jestli dáváte správné oblečení. Snadno se tak stane, že vyperete vlněný svetr, který se srazí, nebo se z funkčního oblečení stane obyčejné, protože už nebude tolik absorbovat pot.

Naučte se číst štítky na oblečení

Mnoho lidí štítky z oblečení hned po koupi odstřihuje, někdy to ale může být velká chyba. Štítky totiž obsahují informace nejen o tom, z jakého materiálu je oblečení vyrobené, ale dozvíte se z nich, jak maté daný kousek prát a žehlit. Na některé materiály nesmíte používat bělidlo nebo odstraňovač skvrn a to je také velice důležitá informace.

Jak ale správně číst štítky na oblečení? Dozvíte se z nich nejen velikost a značku oblečení, ale také mnoho cenných a užitečných informací, které se mohou hodit. Nejtěžší bude asi přečíst symboly, které se týkají praní prádla a jeho žehlení. Díky nim budete vědět, jestli můžete prádlo vůbec hodit do pračky, na kolik stupňů nebo zda není šetrnější oblečení vyprat raději v ruce a bez pracího prostředku.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor, jaké oblečení dáváte do pračky

Naučit se správně číst štítky není vůbec nic těžkého. Pokud na něm najdete vanu s vodou, můžete hodit prádlo do pračky. Pokud je pod vanou linka, dávejte si při praní pozor. Dvě linky pod vanou znamenají, že je nutné používat jemné praní. Velmi často najdete na štítku u vany čísla – ta označují teplotu, na kterou se může oblečení vyprat. Někdy jsou ale vidět pouze tečky, které znamenají, na kolik stupňů se může prádlo vyprat. Najdete je také u symbolu žehličky.

Ruka ve vaně značí, že se prádlo musí prát pouze ručně nebo maximálně na 40 stupňů. Dalším bodem je sušení. Některé prádlo do sušičky nesmí, jiní ho tam ale stejně dají. Některé zase do sušičky může, ale poznáte, že ho raději necháte uschnout volně, protože se může srazit. Platí to o většině oblečení.

Zdroj: https://www.ihateironing.com/blog/laundry-symbols-explained/