Zdraví

Správný čas pro sportovní aktivitu není jednoduché určit. Někdy je ideální ráno, jindy zase večer

Plánujete začít cvičit? Nebo už se nějakému cvičení věnujete? Pak vás možná už napadlo, zda je lepší ranní nebo večerní trénink. Vytvoření rozvrhu je důležité, aby cvičení přineslo kýžený výsledek a aby vás bavilo. Nejde jen o to, co lépe zakomponujete do svých plánů, ranní i odpolední, případně večerní cvičení, má své výhody i nevýhody.

Cvičení po ránu snižuje tlak

Výzkumy ukázaly, že ranní cvičení je nejlepší pro snížení krevního tlaku a zlepšení spánku následující noci. U zkoumaných subjektů se krevní tlak snížil o 10 %, přičemž tento tlak byl zachován po celý den. V noci tato skupina také spala déle a kvalita jejich spánku byla lepší. Ranní cvičení je tedy vhodné pro osoby, které mají vyšší riziko srdečních onemocnění nebo trpí poruchami spánku. Navíc po ránu budete mít více energie na trénink a v hlavě ještě nebudete mít tolik starostí a stresu nahromaděného během dne.

Doporučený článek:  S pikantními pokrmy a brambory je spojeno několik mýtů

A co cvičení po pracovní době, odpoledne nebo večer? Vědecké studie ukázaly, že lidé, kteří cvičí spíše navečer, dosáhli vyšší úrovně fyzické zdatnosti než lidé, kteří cvičí ráno. Mají také nižší hladinu kortizolu a stabilnější hladinu hormonů. Dochází u nich ke snížení hladiny glukózy. O něco se také zrychlil metabolismus.

Záleží to na vás

Pokud se rozhodnete pro odpolední cvičení, snažte se na trénink dorazit mezi 16. a 18. hodinou. Samozřejmě záleží na vaší pracovní době a také na tom, v kolik jste zvyklí chodit spát. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv denní dobu ke cvičení, důležitá je pravidelnost a také dodržování základů zdravé stravy.

Doporučený článek:  Čištění uší vatovými tyčinkami se nedoporučuje, vhodné jsou jiné metody

Sami byste se měli rozhodnout, jestli vám víc vyhovuje cvičení po ránu nebo večer. Váš postoj je samozřejmě důležitější než vědecké výzkumy, protože trénink vás musí především bavit. Pokud se ke cvičení budete stavět negativně, nebo budete rozladění proto, že musíte ráno vstát dřív, nevydrží vám počáteční nadšení dlouho. Pokud budete spokojení a na trénink se budete těšit, výsledky se brzy dostaví.

Zdroj: https://www.cnet.com/health/fitness/the-best-time-of-day-to-exercise-according-to-science/