Zdraví, Životní styl

Smějte se od ucha k uchu a zažijete obrovskou změnu. Na svět už se mračit nebudete

Smích léčí. Tato oblíbená fráze je mnohem pravdivější, než by se na první pohled zdálo. Smích nejen zlepšuje náladu a uvolňuje emoce, ale také dokáže zmírnit obtížnou situaci, získat sympatie ostatních a změnit svůj postoj ke světu a svému životu. Smích také uvolňuje stres, chrání před hormonálními poruchami, posiluje imunitu, snižuje krevní tlak a zlepšuje stav dýchacího a oběhového systému.

Smích snižuje krevní tlak

Hlasitý smích je skvělý způsob, jak ovládnout náhlé emoce a stres. Bylo prokázáno, že inhibuje sekreci stresových hormonů a chrání před bolestmi hlavy. Díky němu mnohem snáze dosáhnete duševní rovnováhy. Navíc smích okysličuje tělo a snižuje krevní tlak. Zlepšuje činnost břišních a bráničních svalů, čímž se rozšíří cévy a pokožka se lépe okysličí.

Doporučený článek:  Elixír života najde každý sám v sobě. Základem je každodenní strava a přirozený pohyb

Smích prokazatelně posiluje imunitní systém. Stimuluje tvorbu protilátek v krvi a T-‍lymfocytů, které jsou zodpovědné za neutralizaci škodlivých mikroorganismů. Smích také brzdí tvorbu stresových hormonů, které oslabují imunitu, a zvyšuje vylučování hormonů s protizánětlivými vlastnostmi. Není divu, že šťastní lidé jsou méně nemocní.

Zdroj obrázku: Freepik

Smích vyplavuje endorfiny

Při smíchu tělo uvolňuje endorfiny, tedy hormony štěstí. Okamžitě zlepší náladu a nutí nás dívat se na svět v jasnějších barvách. Také posiluje fungování celého nervového systému a příznivě působí na paměť a koncentraci. Dodává energii a je prokázáno, že čím více se smějeme, tím optimističtější je náš pohled na svět.

Doporučený článek:  Posouvání budíku přidá cenné minuty spánku. Pro mozek a celé tělo je to ale katastrofa

Smějící se člověk vysílá automaticky signál ostatním – mám smysl pro humor, nadhled a pozitivní přístup. A to je klíč k navázání kontaktů, protože na člověka si tvoříme názor v prvních sekundách. Smích rychle sbližuje lidi a nabádá k větší otevřenosti. Během konfliktu pomáhá uklidnit situaci a vybízí k novému zahájení dialogu. Navíc je smích nakažlivý, není tedy divu, že každý chce být v blízkosti šťastných lidí. Smysl pro humor v neposlední řadě usnadní hledání vysněné práce.

Zdroj: https://www.usa.edu/blog/how-laughter-can-relieve-stress/, https://www.sciencedaily.com/releases/2008/04/080407114617.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686627/,  https://bmcgeriatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12877-022-03038-y, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-relief/art-20044456