Krása, Stravování, Zdraví

Slabé vlasy, akné a mizerná imunita: tělu chybí zásadní vitamín a volá o pomoc

Poruchy zraku, suché oči, akné nebo další kožní nedokonalosti mohou být způsobeny nedostatkem vitamínu A, který je pro naše tělo klíčový. Kromě toho je nedostatek této látky zodpovědný také za snížený imunitní systém a mnoho dalších zdravotních problémů. Jak vitamín A ovlivňuje naše tělo a jakým způsobem ho můžete přirozeně doplnit?

Proč potřebujeme vitamín A ve svém těle?

Vitamín A je souborem sloučenin, které náš organismus potřebuje ke správnému fungování. Objevuje se hlavně v živočišných produktech, ale můžete se s ním setkat také v rostlinných surovinách. Vitamín A je dobře rozpustný v tucích, díky čemuž se dostane do celého našeho těla a může ovlivnit mnoho funkcí, včetně zraku, zdravé pleti nebo růstu kostí.

Zdroj obrázku: Freepik

Při růstu kostí je vitamín A nezbytnou složkou

Vitamín A není prospěšný pouze pro zdraví očí. Velmi důležitý je také pro jiné orgány a naše kosti. Tento prvek ovlivňuje regeneraci buněk, vývoj a růst kostí. Na podzim a v zimě je jeho nedostatek nejhorší, protože povede k oslabené imunitě. Kvůli tomu budete velmi náchylní na běžné nemoci, jako je kašel, nachlazení nebo chřipka. Během nemoci také pomáhá k rychlejšímu uzdravení.

Hladinu vitamínu A bychom si měli hlídat všichni. Jestli vás trápí stárnoucí pokožka, slabé nehty nebo vlasy, měli byste se na něj soustředit ještě více. Vitamín A najdete v každé lékárně v podobě doplňků stravy, ale lepší variantou jsou samozřejmě potraviny, které ho obsahují. Přirozené doplňování všech živin je vždy nejlepší. Kde tento vitamín najdete?

Potraviny, které byste měli začlenit do jídelníčku

Pro přirozené doplnění vitamínu A i mnoha dalších prvků je nejlepší začlenit do každodenního jídelníčku pár potravin. Nejlepší jsou játra, mléčné výrobky nebo ovoce a zelenina, které obsahují karotenoidy. V jídelníčku proto nesmí chybět mrkev, špenát, meruňky, rajčata nebo petržel. Když vsadíte na barevné ovoce, nikdy neuděláte chybu. A budete mnohem zdravější!

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-a/