Stravování

Sirup z černého bezu posílí imunitu a udrží tělo v rovnováze

Černý bez je rostlina, která má spoustu prospěšných vlastností. Můžete je využít nejen pro své zdraví. V přírodní medicíně se černý bez objevuje velmi často. Jeho plody totiž mají nejen analgetické účinky, ale také pročišťují organismus. Práce některých orgánů bude lepší a bojuje také proti zánětům, které se v těle objeví. Co ještě o černém bezu nevíte?

Jak vypadá černý bez?

Černý bez je rostlina, kterou najdete po celé zemi. Nejčastěji ji ale objevíte v parcích nebo lesích. Keře dosahují výšky až sedmi metrů a mají široký tvar. Květenství je pak krémové barvy a poznáte ho především podle velmi intenzivní vůně. Plody pak mají spoustu zdravotních účinků a často se používají v přírodní medicíně. Koncem léta má rostlina typickou fialovou barvu. Plody se pak využívají nejen k výrobě sirupů, ale vhodné jsou také šťávy nebo tinktury.

Doporučený článek:  Vánoční menu nemusí být náročné na trávení. Vyzkoušejte letos odlehčené pokrmy

Dávejte si ale pozor, protože bezinky nemůžeme jíst zasyrova. Způsobují nevolnosti a zvracení. Jaké mají vlastnosti květy černého bezu? Působí močopudně a čistí tělo od škodlivých toxinů, které se pak vylučují močí. Obsahují cholin, což je látka, která snižuje krevní tlak a také zabrání tomu, aby se v těle hromadil tuk.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je černý bez vhodný?

Černý bez obsahuje také vitamin B, který je zodpovědný za bezvadný vzhled pokožky. Květy se také používají k výrobě sirupu, který podpoří imunitní systém a pomůže například při léčbě nachlazení nebo horečky. Černý bez kvete v květnu a červnu, jestliže ho chcete sbírat, vybírejte keře, které nejsou u silnic nebo v ulicích. Plody pak mají protizánětlivé vlastnosti.

Doporučený článek:  Diety založené na konzumaci tuků nabírají na popularitě

Hodí se pro ty, kteří trpí na infekce. Pokud si uděláte sirup, můžete ho popíjet, a tím dostat z těla bakterie a viry. Jestliže máte revmatismus, také černý bez můžete vyzkoušet. Na výrobu sirupu pak budete potřebovat 10 květů, 0,5 litru vody, 6 lžic cukru a citron. Květy zbavte nečistot, dejte vařit vodu s cukrem a citronovou šťávou, nakonec květy zalijte, promíchejte a nechte vychladnout. Skladovat v lednici můžete sirup dva dny.

Zdroj: https://www.lilvienna.com/homemade-elderflower-syrup/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9532789/, https://www.healthline.com/nutrition/elderberry, https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits, https://www.britannica.com/plant/elder-plant