Stravování

„Celé ráno vaříš polévku a pak ji zkazíš porcí chemie,“ vyvolala jsem konflikt s dcerou

Moc jsem se těšila na domácí polévku od mé dcery. Ale s prvním soustem jsem v ústech ucítila nepříjemnou, chemickou chuť. Otočila jsem se na ni a ptala se: „Je to polévka z domácího vývaru nebo z náhražky?“ Kdybych tušila, jaký bouřlivý výraz se objeví na jejím obličeji, nejspíš bych tu otázku raději ponechala v sobě .

Celé dopoledne nad hrncem

Podle mé dcery to byl tradiční domácí vývar, který připravovala půl dne. Použila kosti, maso, zeleninu a klasické koření. Byla jsem na ni hrdá, že chtěla udělat radost a vařila polévku tradičním způsobem. Ale pak přišla ta nečekaná chyba. Vůbec nechápu, proč to vůbec dělala, něco podobného jsem ji nikdy neučila. Vždy jsem zastávala názor, že pravý domácí vývar se má dochutit jen solí. Úplně to stačí.

Jak polévku dokončit?

Jakmile je vývar hotov, je důležité jej přecedit. Pro intenzivnější chuť můžete nechat vývar dále redukovat. Ale to je na každém z nás. Nakonec je nezbytné polévku osolit a to klasickou, obyčejnou solí. Jak jsem však zjistila, má dcera tento krok nahradila trochu jiným postupem. A ten celý vývar bohužel znehodnotil, ačkoliv si dost možná myslela, že ho vylepší.

Zdroj obrázku: Freepik

Kořenící prášek zničil vše

Místo soli se v hrnci ocitla oblíbená kořenicí směs, kterou najdete v mnoha kuchyních. Najednou byla chuť domácího vývaru překryta umělou příchutí, která rozhodně neláká k tomu, aby si na ní člověk pochutnal. I když může vypadat, že tyto kořenící směsi jsou zcela přírodní, měli bychom si číst etikety a všímat si přídavných látek. Takové v domácím vývaru nemají co dělat.

Polévka zkažena

Má dcera se bránila slovy, že jí takto dochucená polévka prostě chutná lépe. Odpověděla jsem: „Strávíš půl dne vařením vývaru a pak ho zkazíš jedním špatným kořením.“ Dodala jsem, že takové přísady nepatří do domácí polévky. Pokud je to podle ní dobré, pravděpodobně už si zvykla na umělé chutě. Možná bych pro ni měla  připravit pravou domácí polévku, ať pozná, jak skutečná chutná.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Marie C.