Zajímavosti

Vegetariánská strava není pro psy vhodná

Na trhu najdeme velké množství potravy nejen pro kočky, ale také pro psy. Psí strava je velmi důležitým prvkem jejich života. Mnoho lidí ale netuší, jak často a čím svého psa krmit, aby dostal všechny živiny, které potřebuje. Názory se v tomto směru hodně různí. Může ale pes prospívat, pokud mu budete dávat pouze vegetariánskou stravu?

Jídelníček psů musí být vyvážený

Na trhu najdete množství konzerv, ale také suchého krmiva nebo syrového masa, které jsou určeny pro psy nebo kočky. Je ale nutné dávat psovi maso? Během let prošel jídelníček psů mnoha úpravami. Může být pes zdravý, pokud bude dostávat pouze ovoce nebo zeleninu? Není tomu tak. Pes potřebuje doplnit veškeré živiny, které jsou obsažené také v masu. Na druhu stranu to není masožravec jako například kočka.

Některé firmy dokonce vyrábějí granule tak, aby vyhovovaly přímo konkrétním psům s konkrétními problémy. Psí potřeby, co se týče stravy, mohou být různé. Štěňata budou potřebovat mnohem pestřejší stravu kvůli růstu, je tedy nutné jim dávat i maso. Naopak senioři už nebudou mít tolik energie, na druhou stranu musí posilovat svaly a kosti. Jestliže máte nemocného psa, je také nutné mu dát stravu, kterou zvládne a prospěje mu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vybrat správnou stravu?

Je možné psovi dávat jenom vegetariánskou stravu, i když je zvyklý na maso? Je to otázka, na kterou odborníci mají jasnou odpověď. Milovníci psů se domnívají, že maso nepotřebují a mnoho z nich dává svému mazlíčkovi pouze suché krmivo. Pes si postupně zvykne a maso nebude vyžadovat. Je ale důležité, aby granule obsahovaly živiny, které psa udrží ve formě.

Pes totiž může být alergický na různé látky, které granule obsahují. Podíl masa totiž najdete i v suchém krmivu, proto je potřeba vyzkoušet, jaké mu sedne. Můžete hledat i několik měsíců. Pokud u svého psa pozorujete při nakrmení žaludeční problémy nebo průjem, bude nutné mu granule postupně vyměnit za jiné, které mu nebudou dělat problémy.

Zdroj: https://www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/jcoates/2014/jan/can-dogs-stay-healthy-on-a-vegetarian-diet-31188, https://vcahospitals.com/know-your-pet/food-allergies-in-dogs, https://www.webmd.com/pets/dogs/feeding-puppy, https://www.petmd.com/dog/nutrition/evr_dg_whats_in_a_balanced_dog_food, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/the-vegetarian-diet/