Zdraví

Příliš mnoho vody tělu neprospívá

Voda je hlavní složkou lidského organismu. Je proto důležité denně vypít alespoň dva litry tekutin, protože jinak se naše tělo dostane do stavu, kdy bude vyčerpané a nebude mít vodu odkud brát. Většinou víme, co se stane, pokud mu vodu nedáme, ale co v těle děje, když to s tekutinami přeženete a dáte si více vody, než je tělo schopné přijmout? Může to být i velmi nebezpečné.

Kolik vody denně je ideální vypít?

Vody potřebujeme každý jiné množství. Je základem každé lidské buňky a dospělý člověk by měl podle odhadů vypít dva až tři litry vody denně. Záleží samozřejmě na tom, jak moc se fyzicky pohybujete, jaké máte zaměstnání nebo jak vaše tělo reaguje na dané množství vody. Hmotnost a výška hrají také důležitou roli v příjmu vody. Jestliže pravidelně cvičíte, vypotíte mnoho tekutin, a proto bude nutné je zase zpátky doplnit. Někteří lidé se tak mohou dostat až na pět litrů vody denně.

Doporučený článek:  Lidé kvůli ní pláčou, přesto je nejlepším parťákem do sychravých dnů. Cibule vyléčí nejednu nemoc
Zdroj obrázku: Freepik

Dehydratace má spoustu následků, protože nás ovlivní nejen fyzicky, ale také psychicky. I nadbytek vody v těle ale může škodit. Jestliže pravidelně pijete více vody, než je nutné, projeví se to na vašem zdraví. Jak poznáte hyperhydrataci?

Jaké příznaky se objeví, pokud přijímáte více vody, než je nutné?

Organismus zdravého člověka může denně vyloučit až deset litrů moči. Větší množství už vede ke zdravotním problémům. Nadměrná hydratace je známá jako otrava vodou a jako taková může přinést komplikace. Příznaky jsou například zvýšení tlaku a objevuje se především u aktivních sportovců.

Doporučený článek:  Nejzdravější snídaně je připravená během chvíle. Nebojte se experimentovat s chutí, prospěje vždy

Voda může přetěžovat ledviny, které pak ztratí schopnost plnit svou funkci, a můžete se snadno dostat do problémů. Otoky kolem bérců nebo kotníků jsou také prvními příznaky, které na sobě můžete pozorovat. Přibírat můžete na váze a kromě toho se mohou objevit i svalové slabosti. Při delším časovém horizontu, ve kterém budete pít velké množství vody, se pak objeví i neurologické poruchy.

Zdroj: https://www.msdmanuals.com/home/hormonal-and-metabolic-disorders/water-balance/overhydration, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256, https://www.healthline.com/health/overhydration, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318619, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33636058/