Ve stresových situacích často podlehneme touze sáhnout po nezdravém jídle. Je to reakce těla na emoce, které nás ovládají. Výzkum ukázal, že přístup ke stravování v dospělosti úzce souvisí s raným dětstvím, a dokonce i kojeneckým obdobím. Dobré jídlo totiž slouží jako odměna za odvedenou práci, školní výsledky či jako součást oslav.
Nahraďte jídlo fyzickou aktivitou
Na první pohled se zdá, že není nic špatného na tom, když jídlo slouží jako potěšení. Ukazuje se ale, že může mít i negativní dopady. Jedení ze stresu způsobené nekontrolovanou reakcí na problémy, smutek a těžké chvíle vede k potlačení obranyschopnosti těla. Hlad je pouze interpretace stresu organismu a jeho reakce na těžké chvíle.
Nejzdravějším řešením, které nahrazuje emoční jedení, je fyzická aktivita. Dlouhá procházka v lese, tanec, týmový sport nebo jízda na kole mohou účinně odvrátit pozornost od signálů vysílaných mozkem. Sníží chuť na jídlo a promítnou se do zvýšeného vylučování endorfinů. Můžete si také promluvit s někým blízkým, zajít do kina, na kosmetiku či do lázní.
Poznávejte se
Prvním krokem k odstranění tohoto návyku je uvědomit si, jaké podněty nebo situace jej spouštějí. Zapisujte si momenty, kdy začínáte jíst ze stresu. Postupem času bude snazší rozpoznat vzorec chování. Začněte si také vést deník svých jídel. Dozvíte se, za jakých okolností cítíte hlad nejčastěji. Příště tak rozeznáte skutečný hlad od nezdravé reakce. Zkuste plánovat konkrétní jídla a jíst v pevně stanovenou dobu.
Vyvolala ve vás nějaká stresová situace hlad? Zkuste si pustit relaxační hudbu a zhluboka dýchat. Pokud i po pár minutách budete mít hlad, jídlo si připravte. Dbejte na dostatečnou hydrataci organismu a kvalitu spánku, choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Všechny nezdravé svačiny a sladkosti doma vyměňte za žvýkačku nebo teplý bylinkový čaj, například z meduňky. Uklidní nervy a odvede vaše myšlenky jinam.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/emotional-eating