Krása

Přestaňte schovávat záda. Nehezké akné může díky domácí kúře snadno zmizet

Akné netrápí jen dospívající a mladé lidi, také v dospělosti je častým problémem a objevuje se kromě obličeje i na jiných částech těla. Nevzhledné červené skvrny, pupínky a boláky se mohou objevit na rukou, ramenou a především zádech, kde je jejich odstranění ještě obtížnější. Jak v domácím prostředí zajistit jejich vyléčení a jak si od vřídků pomoci běžně dostupnými prostředky?

Příčiny vzniku akné na zádech

Proč se někdo nechce svléci v letních měsících do plavek a nechce se ani v parnu vykoupat? Na vině bývá právě rozsáhlé akné na zádech, které vypadá ošklivě a pro mnoho lidí je důvodem nižšího sebevědomí. Nadto se jedná o bolestivý problém, který může skončit nevzhlednými jizvami, které nelze pak odstranit. Co je důvodem vzniku akné? Zdrojem masivního akné je nadměrná činnost mazových žláz, kožní maz následně ucpává žlázky, do kterých se dostávají bakterie a vznikají zarudlé skvrny i boláky.

Zdroj obrázku: Freepik

Hormonální poruchy i špatný jídelníček

Při přetrvávajících potížích a rozšíření akné na záda, ruce nebo jiné části těla je vhodné kontaktovat odborníka, endokrinologa, který provede vyšetření hormonálních poruch. Na vině ale může být také jídelníček, konkrétně zvýšená koncentrace cukru. V tom případě je nutné se vyhnout výrobkům s vyšším glykemickými indexem. Rozhodně by se lidé s akné měli vyhýbat fastfoodu. Do třetice může mít na akné vliv samotná péče o pokožku, k narušení kožní rovnováhy může dojít vlivem používání nevhodné kosmetiky. Doporučuje se také nosit volnější bavlněné oblečení.

Péče o aknózní pokožku

A jak by měla vypadat péče o narušenou pokožku? Každodenní péče by měla zahrnovat mytí kosmetickými prostředky bez obsahu alkoholu. Vhodné je používání jemných houbiček nebo štětců a pravidelné mytí zad. Jednou týdně se doporučuje peeling, který odstraní přebytečný kožní maz i odumřelé kožní buňky, kožní póry se tak dokonale vyčistí. Pomůže koupel pokožky ve vodě s odvarem z heřmánku, šalvěje a macešky. Dalším lékem na akné je maska z čerstvého droždí, kdy se smíchá 1/4 kostky droždí s mlékem tak, aby vznikla pasta, která se nanáší na postižená místa. Nechá se 20 minut působit a poté se omyje. Kúru je vhodné opakovat jednou týdně.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318548