Móda, Rady a tipy

Pračka dokáže zachránit i ty nejšpinavější boty. Při praní je důležité myslet na několik pravidel

Mnoho lidí netuší, jestli své boty můžou dát vyprat do pračky, nebo je nutné je vyčistit ručně. Velmi záleží na tom, jestli máte boty kožené, látkové, nebo semišové. Boty jsou velkým problémem v případě, že v nich vyrazíte někam do přírody a překvapí vás déšť. Jestli se s nimi nechcete čistit ručně, určitě existují způsoby, které vám to ulehčí.

Při praní v pračce si dávejte pozor na několik věcí

Jak prát boty v pračce? Musíte dodržovat několik pravidel, jinak budete mít boty zničené a nic už s nimi nepůjde udělat. Kvalitní boty by měly vydržet i několik let, proto je nutné o ně pečovat s láskou, abyste neutráceli své peníze zbytečně. Dejte pozor na obuv, která obsahuje cvočky nebo suchý zip. V pračce to může udělat neplechu.

Před vložením do pračky vyndejte tkaničky a také vložky. Vysypte z nich písek a odstraňte ty největší nečistoty. Můžete si na boty koupit speciální sáček, do kterého je vložíte, a bez obav je pak můžete vyprat. Nikdy ale nepoužívejte vysokou teplotu. Nejlepší bude krátký program, pouze 400 otáček a jen nízká teplota – 30 stupňů bude bohatě stačit. Důležité je vědět, jaký prací prostředek můžete použít. Nejvhodnější budou ty na přírodní bázi bez chemie.

Zdroj obrázku: Freepik

Boty nesmíte nechávat schnout na slunci

Boty po vyprání musíte důkladně vysušit, jinak tím poškodíte nejen obuv samotnou, ale také své vlastní nohy. Při nedostatečném vysušení se totiž snadno může stát, že se na vašich nohou objeví plíseň. Pokud se dostane do obuvi, bude velmi těžké ji odstranit. Nikdy je ale nedávejte na přímé slunce, protože může dojít k jejich deformaci. Bota snadno ztratí svůj tvar, proto ji nedávejte ani na topení.

Více botám pomůžete, když do nich vložíte buď novinový papír, nebo obyčejnou rýži. Noviny nebo papírové ručníky je ale potřeba pravidelně měnit poté, co navlhnou. Po uschnutí je pak můžete impregnovat spreji nebo krémy, které je ochrání před nečistotami a případnou vlhkostí. Vaše nohy tak budou v suchu.

Zdroj: https://www.getsetclean.in/in/en/laundry/how-to-wash-shoes-in-washing-machine.html