Rady a tipy

Postarejte se správně o své tetování a bude vypadat pořád dobře

Tetování je moderní trend, kterému podléhá stále více lidí. Češi nejsou výjimkou, protože asi 15 procent z nich nějaké na kůži má a asi polovině tuzemské populace se líbí. Povětšinou se jedná o kresby na horní polovině těla. Při pořízení tetování si však jen málokdo uvědomuje, že je nutné se o něj patřičně starat, protože v opačném případě může kresba ztratit na barevnosti nebo se může rozpít, hrozí také infekce. Na co je nutné dbát a jak o tetování pečovat?

Čerstvé tetování se nevyplácí zapíjet

Mnozí nadšenci touží tetování pořádně zapít, protože se jedná o bolestivou proceduru. To však rozhodně nedoporučují odborníci, kteří varují před rozpitím obrázku nebo jeho obrysů, k čemuž může dojít vlivem rozšířených cév. Po proceduře tetovací jehlou se musí s pitím alkoholu posečkat alespoň 72 hodin, aby tetování zůstalo krásné jako při jeho pořízení. Alkohol má vliv také na stav hojení, k tomu může způsobit rozvoj kožní infekce.

Doporučený článek:  Orchidej je citlivá na správnou zálivku. Ideální způsob je ponoření do vody
Zdroj obrázku: Freepik

První ošetření čerstvého tetování

Co se musí udělat hned po pořízení tetování? Tatér zakryje tetování obvazem, který se může už po několika hodinách sundat, to umožní pokožce dýchat a urychlí se hojení. Během prvních dnů se musí tetování pravidelně omývat vlažnou vodu, může se použít také jemné nebo dětské mýdlo. Po vysušení se může nanést krém z tetovacího salonu pro zklidnění, pomohou také přípravky z lékárny s přídavkem alantoinu. Tato látka zklidní podrážděnou pokožku a urychlí zacelení rány a hojení. Ve venkovním prostředí se doporučuje krýt tetování speciální fólií, aby se do rány nedostal prach a nečistoty.

Doporučený článek:  Jak se správně postarat o koženou kabelku, aby vydržela dlouhé roky jako nová

Žádné koupání a vždy opalovací krém s nejvyšším faktorem

Další tři týdny se nedoporučuje velká fyzická zátěž, při které by mohlo dojít k nadměrnému pocení nebo napínání svalů. Dále se musí jedinci s novým tetováním vzdát pobytu u moře, koupání ve slané i sladké vodě. Péče ani poté nekončí, o pokožku je nutné se starat neustále, ideálně ošetřovat a hydratovat pomocí bambuckého másla. Při pobytu na sluníčku je nutné kůži chránit opalovacím krémem s faktorem 50+ SPF. Vzhledem k možnosti infekce HCV viry způsobujícími žloutenku je vhodné vybírat pouze renomované salóny, které dodržují veškerá bezpečnostní opatření a pravidelně dezinfikují a sterilizují veškeré náčiní i vnitřní prostor provozovny.

Zdroj: https://www.byrdie.com/how-to-take-care-of-tattoo