Stravování

Ovocné lupínky jako zdravější varianta smažených chipsů: ne vždy jsou skutečně správnou volbou

I když je na baleních velkým písmem napsáno „bez cukru“, „bio“ nebo „eko“, nemusí to ještě znamenat, že je tento výrobek vhodný pro naše zdraví. Mnozí lidé si myslí, že když sáhnou po sušených plátcích jablek, banánových lupíncích nebo sušených kouscích ananasu, je to lepší volba pro jejich zdraví než běžné bramborové lupínky. Je to ale opravdu tak?

Jsou opravdu tak zdravé?

V porovnání se zmíněnými bramborovými lupínky představují určitě menší zlo právě ovocné lupínky. Ty bramborové obsahují obrovské množství tuku, soli a zvýrazňovačů chuti. Průzkum trhu provedený v Německu však ukázal, že pouze tři z tuctu testovaných ovocných lupínků dostupných na trhu měly jednoduché a vhodné složení. Zbytek obsahoval sůl, tuk a velké množství cukru.

Doporučený článek:  Středomořskou stravu doporučují odborníci jako nejzdravější

Proto pokud se snažíte udržet si štíhlou linii nebo chcete takový pamlsek nabídnout dětem, je nejlepší si ovoce nasušit doma. Tehdy přesně víte, že dané ovoce není plné chemie a různých konzervantů. Kupované ovocné lupínky bývají často ošetřeny sladidly nebo i tukem. Vždy proto věnujte pozornost čtení etiket na výrobcích.

Zdroj obrázku: Freepik

Kalorie a ovocné lupínky

Víra, že ovocné lupínky budou méně kalorické než bramborové lupínky, může být dalším mýtem, kterému snadno uvěříme. Ovoce přirozeně obsahuje fruktózu, což je přírodní jednoduchý cukr, který by neměl být konzumován ve velké míře. Kalorický obsah banánových lupínků je až 519 kcal ve 100 gramech, což lze přirovnat k jedné velké šišce s polevou nebo celé tabulce mléčné čokolády.

Doporučený článek:  S pikantními pokrmy a brambory je spojeno několik mýtů

Samozřejmě že ovocné lupínky mají také své výhody. Ovoce je přece plné vlákniny a vitamínů. Banány například jsou skvělým zdrojem draslíku a hořčíku, jablka jsou zase vitamínovou bombou obsahující spoustu vitamínu B6 a ten je zodpovědný za správné fungování mozku. Jsou navíc snadno přenosné, proto se hodí jako občerstvení na cesty, do školy nebo práce. A určitě jsou skvělou alternativou k obyčejným sladkostem.

Zdroj: https://www.snackfirst.com/blogs/articles/are-vegetable-or-fruit-chips-really-healthy