Rady a tipy

Odolné skvrny od boršče, vína nebo kávy vyčistí nejlépe nejlevnější domácí suroviny

I když dnešní doba nabízí velmi kvalitní prací prášky a bělidla, je někdy obtížné zbavit se skvrn, které jsou známé tím, že z oblečení nejdou vyprat. V takové situaci by měly nastoupit klasické přírodní metody, díky kterým se jich zbavíte, nebude vás to stát moc času a ani peněz. Můžete tak zachránit oblíbené kousky oblečení nebo ušetřit peníze za novou sedací soupravu.

Jak odstranit skvrny od vína nebo jídla?

Boršč je polévka, která se konzumuje hlavně v Rusku, oblíbená je ale všude po světě. Pokud se dostane na oblečení, může nastat problém s odstraněním takové skvrny. Stačí použít kuchyňskou sůl. Nasypte ji na skvrnu a tekutina ji absorbuje. V případě potřeby můžete postup opakovat do té doby, než se nasaje veškerá tekutina. Poté látku namočte na několik hodin do studené vody a vyperte.

Doporučený článek:  K zářivé pleti bez nedokonalostí pomohou kostky ledu

U červeného vína si můžete poradit stejně. Účinné je také opláchnout látku ve studené vodě a vyprat pomocí mýdla. Je ale nutné to udělat co nejdříve, protože jinak skvrna zaschne a bude složitější ji dostat dolů. Pokud najdete na oblečení skvrny od vína staršího data, můžete ho vložit do roztoku vody a jedlé sody. Stačí 4 lžíce na jeden litr vody. Pokud jste se polili kávou, je nejlepší na tekutinu přitlačit papírovou utěrkou. Potom oblečení namočte do teplé vody a vyperte mýdlem. Pomoci může také citronová šťáva.

Doporučený článek:  Nenasytné mšice jsou pro každou zahradu pohroma. Domácí postřik je zlikviduje do jedné
Zdroj obrázku: Freepik

Na starší skvrny vezměte ocet a prášek na praní

Pomocí těchto přísad vytvořte pastu a jemně ji vetřete do skvrny, poté opláchněte a dejte vyprat. Další směsí na nečistoty je kombinace vaječného žloutku, alkoholu a teplé vody. Stačí látku namočit a poté klasicky vyprat. Oblečení si můžete polít také čaj, který se obtížně odstraňuje. Na čaj je nejlepší použít roztok vody a peroxidu vodíku v poměru 1 : 1. Ocet může zanechat nepříjemný zápach, a tak je nutné poté oblečení vyprat.

Doporučený článek:  Provoňte svou zahradu skořicí. Tento kouzelný prášek ochrání rostliny před zkázou

Na mastné skvrny bude dobře fungovat bramborová moučka, která absorbuje tuk z omáčky nebo rybího oleje. Stačí ji nasypat na skvrnu ve velkém množství, poté setřít nebo látku opláchnout pod tekoucí vodou. Následně vyperte v pracím prostředku, na který jste zvyklí.

Zdroj: https://www.thespruce.com/tannin-based-stains-1901075