Rady a tipy, Zajímavosti

Vitamín B1 komáry nezaplaší. Mnohem lépe funguje domácí repelent s oblíbenou vůní

Existuje mnoho protichůdných informací o tom, zda je vitamín B1 skutečně relevantní v souvislosti s ochranou před komáry. Uskutečnilo se několik vědeckých výzkumů, ale je jich málo a výsledky nejsou přesvědčivé. Může mít tento doplněk stravy efekt na komáry?

Vliv vitamínu B1

Vitamín B1, jinak známý jako thiamin, je sám o sobě cennou složkou, kterou naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Ovlivňuje mimo jiné správný chod nervového systému, protože se podílí na syntéze neurotransmiterů. Jeho nedostatky mohou mít za následek výskyt chronické únavy, zhoršené koncentrace, dokonce i deprese. Kromě toho thiamin podporuje práci imunitního systému a chrání nás před útokem bakterií a virů.

Dále má antioxidační vlastnosti, umožňuje vyloučit toxické látky z těla. Existuje mnoho mýtů okolo toho, zda dokáže tento vitamín odplašit komáry. Týká se to suplementace thiaminu i používání externích přípravků. Výsledky experimentu, který se zabýval tímto tématem, byly jednoznačné. Tato látka neovlivnila přitažlivost účastníků v očích komárů. Výsledky studií provedených v pozdějších letech se výrazně nelišily od předchozích.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak účinně odplašit komáry

Naštěstí existuje mnoho osvědčených způsobů, jak bojovat proti komárům. Abyste je odplašili, je nejlepší sáhnout po přírodních prostředcích. Jsou přátelské k naší pokožce a nedráždí ji. Prvním způsobem jsou esenciální oleje, které můžete stříkat po celém těle. Čajový olej nebo extrakt z pomerančových květů bude fungovat nejlépe. Vše, co musíte udělat, je nalít sklenici žitné vodky a 20 mililitrů oblíbeného esenciálního oleje do láhve s rozprašovačem.

Pokud se vám už stane, že jste se nevyhnuli svědivému štípnutí od komára, můžete si pomoci domácími léky od babičky. Stačí potřít podrážděné místo malým množstvím lihu nebo octa, tyto přípravky mají antibakteriální a čisticí účinek. Když kromě kousnutí dojde k otoku, položte na něj kostku ledu nebo natřete pokožku extraktem z aloe vera.

Zdroj: https://entomologytoday.org/2022/11/21/vitamin-b1-not-mosquito-repellent/