Nezařazené

Málokdo by dnes prošel ze zeměpisu. Ani banální otázky týkající se českých měst neumíme jako Češi zodpovědět

Čechy vždy strašně rozčílí, když někdo v zahraničí nezná naši zemi. Nezná naši malou zemičku ve středu Evropy, která z celosvětového hlediska není nijak výrazně důležitá. Podobných zemí, jako jsme my, je mnoho. Přesto řadě lidí vadí, když někdo v Indii nebo třeba v USA neví přesně název naší země, nebo dokonce nezná naše hlavní město. Je to ale opravdu důvod k rozčilování?

Neznáme zahraničí

Nejprve trocha sebereflexe. Je naprosto běžné, že lidé dále od nás nemají o naší zemi ani potuchy. Ostatně my na tom nejsme o mnoho lépe. Kdo například zná alespoň polovinu jednotlivých států USA? Kdo dokáže vyjmenovat několik čínských kantonů? Pokud jde o lokace značně vzdálené, tak co třeba takové kantony ve Švýcarsku? Málokdo vůbec tuší, že se na ně tato vyspělá země dělí. A to je od nás vzdálená pár hodin jízdy autem. Ať jsme přesní, z Prahy do Bernu se autem dostaneme pod 9 hodin.

Doporučený článek:  Psí mazlíček s námi může žít dlouhé roky. Na délku života má vliv také rasa

Ani naši zemi příliš neznáme

Není to ale jenom zahraničí. Obvykle nedokážeme odpovědět ani na otázky týkající se českých měst. Tak například, znáte největší města České republiky? Myslíte si že ano? Právě jste se nachytali, jelikož otázku je třeba specifikovat, zda mluvíme o rozloze, nebo počtu obyvatel. Pořadí může být značně rozdílné. U první pětky, kam patří Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Liberec, sice ne, ale dále, například u Českých Budějovic, je to znát.

Doporučený článek:  Kočky nosí domů své úlovky z přirozených důvodů

Počet obyvatel Českých Budějovic je 94 229 tisíc (7. místo), ale rozlohu má o polovinu menší než Děčín (22. místo dle počtu obyvatel). A když už jsme u těch měst, tak kolik jich v České republice vlastně máme? Málokdo číslo trefí správně. V letošním lednu jich bylo přesně 609.

Pojďme tedy k jinému třídění, a to podle krajních bodů Česka. Kdo ví, že nejzápadnější bod je u obce Krásná, nejvýchodnější bod u obce Bukovec, nejsevernější u vesnice Lobendava a nejjižnější u města Vyšší Brod? Ani tady to patrně nebude s vědomostmi tak žhavé, jak si dnes mnozí myslí.

Doporučený článek:  Kopřiva podpoří rajčata v růstu a zvýší jejich odolnost

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_m%C4%9Bst_v_%C4%8Cesku, https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_m%C4%9Bst_v_%C4%8Cesku_podle_po%C4%8Dtu_obyvatel, https://cs.wikipedia.org/wiki/Krajn%C3%AD_body_%C4%8Ceska