Nezařazené

Náměsíčnost je častou poruchou spánku. Důležité je zajistit dotyčnému bezpečnost

Příběhy z nočních výletů náměsíčných mohou být námětem vtipných rozhovorů i tipem na výtečnou detektivku. Lidem, kteří trpí somnambulismem, však do smíchu není a kvůli svým nočním eskapádám se často obávají nejhoršího, mohou se totiž vážně zranit nebo způsobit škodu v domácnosti včetně požáru. Co je náměsíčnost a jak blízkému pomoci, když jí trpí?

Bez klidného spánku

Existují lidé, kteří namísto noci v posteli tráví čas chůzí po místnosti nebo po domě, případně se zabývají dalšími činnostmi, o kterých nemají vůbec ponětí. Podle odborníků stojí za náměsíčností mnohé faktory včetně fyziologických nebo genetických. V minulosti byla náměsíčnost spojována s čarodějnictvím nebo temnými silami, později zase s duševními poruchami či psychickým onemocněním. Náměsíčnost je spánková porucha, za kterou stojí rychlý přechod do REM fáze spánku. Následkem toho mozek vysílá zmatené signály, které vedou k různým činnostem včetně mluvení nebo chůze.

Doporučený článek:  Jarní procházky zdraví vůbec nemusí prospět a mohou způsobit mnoho problémů. Stačí, když se zalíbíme drobnému zvířátku

S otevřenýma očima u sporáku

Stát v noci u sporáku a kuchtit? Někteří náměsíční se věnují zcela nečekaným aktivitám, mimo jiné vaření a přípravě pokrmů. Během náměsíčných epizod mají lidé otevřené oči, ráno si na události nepamatují a působí zmateně. Noční eskapády mohou vypadat nevinně, ale hrozí riziko úrazu nebo způsobení požáru právě například při zmiňovaném vaření. Náměsíčností více trpí děti, u kterých toto období končívá okolo osmých narozenin. U dospělých se stav zhoršuje v období vysoké stresové zátěže nebo únavy.

Doporučený článek:  Kopřiva podpoří rajčata v růstu a zvýší jejich odolnost
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky somnambulismu

Typickým příznakem somnabulismu jsou opakující se noční aktivity, které probíhají v době spánku. Dotyčná osoba má nevýrazný nebo prázdný pohled a otevřené oči. Náměsíčného takřka nelze vzbudit a po probuzení si na nic nepamatuje. Náměsíčnost zhoršuje epilepsie, demence, drogy a užívání alkoholu. Vysoké riziko úrazu nebo nehody hrozí při kombinaci somnambulismu s nočními děsy.

Jak řešit náměsíčnost

Co dělat, když je někdo z blízkých náměsíčný? Při nočních výletech je vhodné dotyčného nebudit, ale opatrně jej dovést zpět do postele a uložit. Náměsíčný se nevzpouzí návratu do postele, ráno si nadto na nic nebude pamatovat. Pomáhá také vyvarovat se pití alkoholu a extrémního vyčerpání. Před ulehnutím je vhodné vyvětrat a uzavřít dobře dveře a okna, aby se náměsíčný nezranil nebo neodešel z bytu. Při těžkých stavech je možné předepsat psychofarmaka.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/parasomnias/sleepwalking