Nezařazené

Trauma má silný dopad na člověka. Mluvení o něm přinese úlevu

Prožili jste extrémně negativní událost a bojíte se na ni jen pomyslet? Mnozí z nás by o tom raději ani nemluvili, ať už to bylo v souvislosti s autonehodou, požárem, či jiným traumatem. Čím více se ale snažíme této tragédii vyhnout, tím více mají naše vzpomínky tendenci vnikat do naší mysli zpět.

Tajemství není namístě

Uchovávat tato traumata v tajnosti není namístě. Dle výzkumů vědců v této záležitosti vyšlo najevo, že utajování traumat z minulosti posiluje pocit, že na tom, co se stalo, máme vinu. Někdo může dokonce mít pocit, že pokud by se se svým tajemstvím svěřil, ostatní by jej odsoudili. Není tomu ale tak! Většinou se postižený setkává naopak s podporou okolí a velmi se mu uleví.

Doporučený článek:  Vaření v myčce je novým trendem

V mluvení je síla

Ze zkušeností traumatologických center vyplývá, že pokud oběť o své nepříjemné situaci mluví, velmi se jí uleví. A nejen to, díky vyprávění si projde každý okamžik traumatického zážitku a snadněji pochopí, že je oběť, která potřebuje pomoct. Například osoba, která byla napadena, by mohla snadno uvěřit, že byla lehkou kořistí. Ale díky vyprávění mozek pochopí to, co se skutečně stalo.

Zdroj obrázku: Freepik

CBT – kognitivně behaviorální terapie

CBT je jednou z nejúčinnějších léčeb posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Je založena na tom, že oběť vypráví svůj nechtěný zážitek. Třeba i několikrát po sobě a zkouší si vybavit detaily dané situace. Díky tomu se postiženému vynoří detaily o pravdě, které mnohdy za svým strachem neviděl. Důležité také je, že po vyprávění se paměť přepne a daný negativní zážitek zařadí do jiného „šuplíku“. Nebude se tedy o této události postiženému již tolik zdát a nebude se mu tento zážitek již tak připomínat.

Doporučený článek:  Oslaďte si život. Cukr nabízí mnohem lepší způsoby využití než sypat ho do kávy

Mnoho lidí, kteří o svém traumatu vyprávěli ostatním, mluví o tom, že našli sílu. Měli pak pocit, že mohou čelit čemukoli, protože vědí, že umí svůj strach překonat.

Zdroj: https://www.pbm.va.gov/PBM/AcademicDetailingService/Documents/Academic_Detailing_Educational_Material_Catalog/66_PTSD_NCPTSD_Provider_Effective_Treatment_for_PTSD.pdf, https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-be-yourself/201903/5-reasons-talk-about-trauma, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK207191/, https://www.snexplores.org/article/scientists-say-trauma, https://evergreenpsychotherapycenter.com/talking-about-trauma-important/