Zdraví

Jaro přináší sezónní alergii. Množství pylu se stále zvyšuje

Nadcházející měsíce možná potěší milovníky slunce a teplého počasí, zároveň ale budou utrpením pro ty, kteří trpí pylovou alergií. Je to stav, kdy jsou lidé vystaveni látkám, které dráždí jejich sliznice, a tím pádem jsou pro ně nepříjemné situace, kdy musí stát pod stromy nebo mezi květinami, které způsobují alergické reakce. Alergeny najdete na loukách, v lesích, ale také se může objevit alergie na domácí roztoče či zvířecí srst.

Jak se vyrovnat s alergií na pyl?

Alergie na pyl patří mezi nejotravnější, protože jí můžete trpět i několik měsíců. Většina alergiků mívá rýmu, oteklé oči, kašel nebo kýchají. V horších případech musí brát léky, aby zabránili prvním příznakům alergie, ale může se to dostat tak daleko, že přestanou dýchat a omdlí. Jak se proti pylové alergii bránit? Rok od roku je to těžší, protože se pylová sezona prodlužuje.

Doporučený článek:  Bradavice se mohou objevit kdykoli. Díky domácím metodám zmizí rychle a bez bolesti

Každý měsíc se přes jarní a letní období vydávají informace o tom, jaké alergeny se zrovna pohybují ve vzduchu. Díky tomu lidé, kteří trpí alergií na pyl, mohou lépe zhodnotit situaci a připravit se do přírody na procházku. Rozhodně by to nemělo být tak, že lidé budou celé jaro a léto doma zavření a neužijí si slunce. Existuje mnoho druhů alergenů a je možné, že alergiků bude přibývat. Záleží totiž na imunitě, kterou má mnoho lidí oslabenou.

Doporučený článek:  Halux dokáže způsobit bolest na každém kroku. V mnoha případech pomůže jedině operace
Zdroj obrázku: Freepik

Odborníci odhadují, že v budoucnu bude na světě až 50 % populace trpět alergiemi

Odhaduje se, že časem bude alergikem každý druhý, a to nejen na pyl. Jsou také alergie na zvířecí srst, nebo dokonce na některé materiály, ze kterých se vyrábí oblečení. Domácí roztoči jsou také jedním z důvodů, proč mají lidé oteklé oči nebo nemohou dýchat. Podle odborníků se bude pylová sezona navíc prodlužovat. Zimy jsou krátké, a tím pádem se prodlužuje období, kdy kvetou stromy a další květiny, které mohou dělat problémy.

Doporučený článek:  Játra potřebují pravidelnou očistu a regeneraci

Nejdříve se může objevit alergie na olši nebo lísku, pokračuje to dubem, topolem nebo břízou. Koncem dubna můžete vidět poprašky na trávě a stromech – právě ty mohou způsobit mnoho problémů. Množství pylu se může během několika let zvýšit až o 200 % a je nutné se na takovou situaci pořádně připravit.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/pollen-allergies, https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/pollen-allergies/, https://www.chop.edu/news/health-tip/seasonal-allergies-keeping-symptoms-check, https://www.webmd.com/allergies/news/20230308/achoo-pollen-seasons-are-getting-longer, https://news.umich.edu/longer-more-intense-allergy-seasons-could-result-from-climate-change/