Životní styl

Krásné nohy jsou ozdobou každé ženy, hodně ale také řeknou o našem zdraví

Cholesterol se dělí na dobrý a na špatný. Toho špatného cholesterolu bychom měli mít v našem těle co nejnižší množství. Bohužel výše špatného cholesterolu do jisté doby nebolí a ani není nijak vidět. Existují ovšem určité projevy našeho těla, které nás mohou na nepřiměřenou výši špatného cholesterolu upozornit. Například nehty u nohou. Jak to všechno funguje?

Špatný cholesterol – o čem je řeč?

Špatný cholesterol se označuje zkratkou LDL. Je opravdu obtížné zjistit jeho hladinu v těle, protože po dlouhou dobu o sobě nedává nijak vědět. Nejčastěji se o něm dozvídáme ve chvíli, kdy se projeví první zdravotní problémy, například problémy s oběhovým systémem. Velkou rizikovou skupinou jsou lidé starší 50 let a také lidé trpící obezitou, cukrovkou a lidé ve stresu a kuřáci.

Doporučený článek:  Rozhýbejte líný metabolismus přirozeně. Stačí několik změn a kila půjdou sama dolů
Zdroj obrázku: Freepik

Onemocnění tepen neboli PAD

Jedním z hlavních příznaků onemocnění tepen je právě změna nehtů u nohou. Díky vysoké hladině cholesterolu se nehty na nohou nevytvářejí správně. Často se lidé trpící tímto onemocněním setkávají s měkkými a křehkými nehty, které rostou velmi pomalu. Mezi další příznaky projevující se na nohou u tohoto onemocnění můžeme uvést:

  • bolest,
  • noční křeče,
  • změny na kůži (těsná a lesklá kůže),
  • změna barvy kůže (kůže může být červená, až fialová),
  • vředy nohou, prstů a pat, které se velmi obtížně léčí,
  • necitlivost nohou i chodidel,
  • a také celková slabost, strach a citlivost organismu.
Doporučený článek:  Játra trpí nejen alkoholem. Nenápadné produkty mohou orgány poškodit mnohem víc

Jak bojovat proti špatnému cholesterolu?

Nejdůležitější prevencí onemocnění spojených s cholesterolem je správná a vyvážená strava. Strava by rozhodně neměla obsahovat tučné a přeslazené produkty. Vhodné je také zařadit do každodenního režimu fyzickou aktivitu, vzdát se kouření a nesmíme zapomenout na pravidelné lékařské prohlídky.

Zdroj: https://www.health.com/condition/cholesterol/high-cholesterol-leg-symptoms