Zdraví

Jitrocel pročistí dýchací cesty. Může být podporou při odvykání kouření

Přestat kouřit je pro mnoho lidí velmi těžkým úkolem. Je to závislost, která nejenže leze do peněz, ale také ohrožuje zdraví naše i našich blízkých. Je třeba mít nejen pevnou vůli, ale také se stranit všeho, co by kouření připomínalo. Dnes najdeme i spoustu pomocníků v podobě žvýkaček, různých náhražek, ale už naše babičky věděly, co pomůže, a navíc je to přírodní metoda.

Vyzkoušejte jitrocel

Jitrocel je rostlina, kterou mnozí z nás považují za plevel, ale při odvykání kouření může hodně pomoci. Naše babičky věděly, co je to za rostlinu a proč je tolik oblíbená. V dřívějších dobách lidé museli najít jiné metody, pokud neměli dostatek vůle přestat s kouřením. Nejlepší je zbavit se tohoto zlozvyku jednou provždy. Jitrocel je trvalá rostlina, kterou najdete na loukách nebo v příkopech.

Dosahuje výšky 40–60 centimetrů. Na odvykání kouření se pak budou hodit listy, které jsou zelené a vejčitého tvaru. V léčitelství se jitrocel používá už nějakou dobu. Hodí se na hojení škrábanců, ran a urychluje procesy hojení. Velmi dobře a pozitivní působí také na trávicí trakt a dýchací soustavu, která je spojena právě s kuřáky. Jestliže se chcete vzdát tohoto zlozvyku, je na čase si pořídit jitrocel.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitaminy a dalších látky pomohou s odvykáním

Jitrocel obsahuje nejen vitaminy C nebo K, ale také pročistí dýchací cesty. Pokud máte dusivý kašel, který je jedním z nežádoucích účinků kouření, jitrocel přinese dlouhodobou úlevu. Poradí si také se sennou rýmou nebo alergickými reakcemi. Jitrocel pomůže z těla dostat toxiny, které se v něm kvůli kouření usazují. Silní kuřáci budou mít největší problém s tím přestat.

Jak si připravit odvar z jitrocele? Je to snadné. Listy umyjte pod tekoucí vodou a rozdělte je na menší kousky. Můžete použít také sušenou rostlinu. Polovinu lžíce listů dejte do hrnce, přidejte sklenici vroucí vody a vařte asi pět minut. Na 15 minut odstavte, sceďte a tento odvar pak můžete popíjet. Jestli si chcete ještě více pomoci, můžete k jitroceli přidat i další bylinky, například pampelišku.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/plantain-benefits, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10483683/, https://www.britannica.com/dictionary/plantain, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/plantain-nutrition-benefits, https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/index.htm