Rady a tipy

Proti klíšťatům se na zahradě můžeme bránit vysazením některých rostlin

Léto je tady a s ním také sezona otravného hmyzu, jako jsou komáři a vosy, ale také se objevují klíšťata. Tito malí pavoukovci dokážou pořádně otrávit léto, protože je dnes můžete najít nejen v lese při procházce nebo na loukách, ale snadno se objeví také na zahradě, nebo dokonce při procházce městem. Vždy byste se měli kontrolovat, jestli klíště nemáte zakousnuté v kůži. Poradíme, jaké rostliny se vyplatí vysadit, abyste se klíšťat na zahradě snadno zbavili.

Klíšťata se přisají na kůži, ani o tom nevíte

Klíšťata na lidi nebo zvířata většinou útočí z trávy, odkud vyskočí a zakousnou se do člověka. Je to opravdu mžik a kolikrát si ani nevšimnete, že klíště máte na sobě. Proto je důležité se prohlédnout a v případě nalezení klíště ho okamžitě vytáhnout pomocí pinzety nebo jiných nástrojů. Poté už stačí ho potopit do alkoholu, kde uhyne.

Pokud se chystáte do lesa, nezapomínejte na repelenty, dlouhé oblečení a také buďte připraveni na to, že i tak se na vás klíště může přisát. Jestli se chcete klíšťat zbavit na zahradě, existují rostliny, které vám s tím pomohou. Stačí je vysadit kolem květin, které tam již máte. Použít je můžete také na terasu nebo balkon. Výhodou je, že se zbavíte nejen klíšťat, ale odpudíte také otravné komáry a jiný hmyz.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké rostliny se budou hodit?

Rostlin, které vám pomohou, je hned několik. Vysadit můžete například levanduli, která se bude hodit nejen proti klíšťatům, ale funguje také jako přírodní repelent. Můžete si z ní vyrobit například olej proti hmyzu nebo ji použít do difuzéru. Odpuzuje nejen klíšťata, ale také mouchy. Skvěle se bude vyjímat také na okenním parapetu.

Vhodná je také kočičí tráva, kterou milují kočky, ale také rozmarýn. Je to aromatická bylinka, která klíšťatům nevoní, a místům, kde roste, se budou vyhýbat. Používá se také v aromaterapii. Dalmatská chryzantéma u nás není tolik známá, ale také funguje proti klíšťatům a komárům. Je to nenáročná rostlina, kterou můžete na zahradě mít.

Zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/new-brunswick/tick-proof-conference-mount-a-1.5310479