Zdraví

Jediný pohled na nohy odhalí skrytou nemoc. Pozor na skvrny i změnu barvy

Při každém onemocnění tělo vysílá signály, které nám o něm řeknou. Mnoho příznaků se může objevit také na nohách. Pozorováním svých končetin se můžete dozvědět o problému ve chvíli, kdy to vaše tělo bude potřebovat. Díky tomu budete moci brzy zasáhnout a zvládnout nemoc v jejím počátku. Co na nohou sledovat a jaké nemoci takto můžete odhalit?

Mravenčení, hnědé skvrny nebo drobná zranění

Pocit brnění v dolních končetinách a hnědé skvrny mohou znamenat aterosklerózu. Setkat se můžete také se ztrátou ochlupení, otoky, únavou nebo necitlivostí. Léčba aterosklerotických lézí zatím neexistuje, ale můžete nemoc omezit díky správné stravě a pravidelnému pohybu.

Doporučený článek:  Zdravý životní styl a vyvážený jídelníček pomohou předejít problémům se srdcem

Drobná zranění, která se nechtějí hojit, jsou často příznakem cukrovky. Často se objevují také vředy na zadní straně prstů a na patách. Jde o mělké praskliny, které se těžko hojí. Tyto léze mohou vést k nekróze kůže a rozsáhlá nekróza k amputaci celé nohy. Vše proto konzultujte s lékařem.

Zdroj obrázku: Freepik

Roztřepené nehty, bolest v noci a červený palec

Křehké, lámavé a roztřepené nehty, suché a popraskané paty jsou často příznakem hypotyreózy. Lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou, často mají nohy bledší a chladnější než zbytek těla. Znepokojit by vás měla také ztuhlost kloubů nebo bolesti nohou.

Doporučený článek:  Nadměrný hluk zatěžuje obyvatele napříč evropskými městy

Bolesti nohou během noci a červený palec na noze mohou být příznakem dny. Jde o nemoc, která provází cukrovku, obezitu nebo arteriální hypertenzi. V těle se hromadí hodně kyseliny močové, což způsobuje akutní a recidivující artritidu.

Zarudlá a svědivá kůže

Červená a svědivá kůže může být symptomem mykózy nohou. Jde o problém, se kterým se potýká každý druhý Čech, a proto byste chodidlům měli věnovat pozornost. Nejde o extrémně vážnou nemoc, ale je velmi nepříjemná. Léčbu vždy konzultujte s podiatrem, který navrhne nejlepší možnosti, jak se plísně, svědění a praskající kůže zbavit.

Zdroj: https://www.webmd.com/diabetes/ss/slideshow-what-your-feet-say, https://www.medicalnewstoday.com/articles/321560, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-neuropathy/symptoms-causes/syc-20371580, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12120-hypothyroidism, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/symptoms-causes/syc-20372897, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14877071/