Zdraví, Životní styl

Dostatek pohybu a správně vyvážený jídelníček jsou klíčem k dlouhověkosti

Chcete vědět, co jíst, abyste na tomto světě vydrželi co nejdéle? Touto otázkou se vědci zabývají už dlouhá léta. Záleží na tom, z čeho se skládá vaše strava, a také na tom, jak dodržujete pitný režim. Závisí to ale i na tom, kolik máte pohybu a jak dlouho denně spíte. Všechno souvisí se vším, a když všechno dobře zkombinujete, můžete na světě žít o mnoho let déle.

Jaké aspekty fungují, pokud chcete žít dlouho?

Co jíst při dietě pro dlouhověkost? Není to nic složitého. V podstatě musíte pouze vědět, co vaše tělo potřebuje. Dostupné studie ukazují, že záleží na potravinách, které jíte. Potřebujete především dostatek bílkovin, vlákniny, ale také zdravých tuků. Nezapomínejte ani na vitaminy nebo minerály. Tím, co jíte, si zajistíte nejen pevné zdraví, ale také vám budou správně fungovat orgány.

Doporučený článek:  Některé potraviny tělo tráví neuvěřitelných 30 hodin. Při těžkém žaludku uleví oblíbené bylinky

Jak často jíte a jaké potraviny? S tím souvisí, jak dlouho budete žít. Pokud budete mluvit s někým, kdo se dožil alespoň 90 let, možná budete překvapení, jakým způsobem se udržuje v kondici. Mezi takové patří například pravidelná krátká cvičení, stačí i deset minut denně. Někdo si ráno dává panáka slivovice nebo jiného alkoholu. Pro mnoho seniorů je to lék na dlouhověkost.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké potraviny zaručí dlouhý život?

Klíčovými rysy optimální stravy jsou nejen střídmost, ale také dostatek makro- a mikroživin. Dávejte si především nízkokalorické potraviny. Převážně rostlinné zdroje jsou pro lidské tělo důležité. Všechna jídla by se podle odborníků měla sníst postupně v průběhu 11–12 hodin. Tím pádem pak tělo bude delší dobu odpočívat, vhodné jsou také půsty.

Doporučený článek:  Hnědá linka na nehtu může signalizovat vážnou nemoc. Provést diagnostiku je třeba co nejdříve

Jaké produkty konkrétně jsou pro naše tělo vhodné? Nejlépe si dávejte luštěniny, také celozrnnou mouku nebo zeleninu a dostatek ovoce. Ryby pouze některé a z červeného masa byste si neměli dávat nic. Kromě toho vynechte cukr, který nahraďte větším množstvím ořechů, k tomu kvalitní oleje a také si můžete sem tam dopřát hořkou čokoládu.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/how-to-cut-down-on-sugar-in-your-diet/, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/eight-tips-for-healthy-eating/, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/exercise-and-aging-can-you-walk-away-from-father-time, https://www.medicalnewstoday.com/articles/longevity-diet-more-carbs-fasting-and-less-protein