Krása, Stravování

Akné trápí nejen mladou pokožku. Díky změně jídelníčku můžou pupínky úplně zmizet

Stav kůže a kožní problémy v mnoha případech souvisí s tím, co jíme. Zaměřte se na svůj jídelníček. Nepřijímáte velké množství jednoduchých cukrů? Nebo děláte jinou chybu ve stravování, která se na pleti snadno projeví? Akné lze upravit pomocí stravy.

Akné jako nemoc

Jde o jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Týká se až 80 % teenagerů a 20 % dospělých. Při výskytu akné je vhodné se poradit s dermatologem, aby nezanechalo trvalé jizvy na pleti. Kromě konzultace s dermatologem si můžete pomoct sami. Velký vliv má stravování. Co tedy jíst, abyste příznaky akné zmírnili?

Dieta k léčbě akné

Vysledujte, po kterých potravinách se vám zhoršuje stav pleti. Je to velmi individuální. Někomu vadí ovoce, jinému lepek. V první řadě zkuste zjistit, po kterých potravinách je akné horší, a na nějaký čas je vynechejte. Dalším krokem je zařadit do stravy potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem, jako je zelenina, celozrnné výrobky, hnědá rýže a ryby. Vaše strava by měla obsahovat dostatek minerálů a vitamínů. Co by nemělo chybět ve vaší stravě, abyste akné zmírnili?

  • Zinek,
  • vláknina,
  • omega-3 mastné kyseliny,
  • vitamín A,
  • vitamín B,
  • vitamín C,
  • vitamín E,
  • betakaroten.
Zdroj obrázku: Freepik

Dalším předpokladem zlepšení je dostatečná hydratace. Je důležité pít dostatek vody, nejlépe dva litry a více denně.

Kterým potravinám se ve stravě vyhnout?

Naopak mezi potraviny, které budou vaše snahy bojkotovat, patří jednoduché sacharidy, sacharidy, soli, trans tuky a konzervanty. Vyhněte se konzumaci rychlého občerstvení a vysoce zpracovaných potravin. Negativní vliv na pleť mohou mít i běžné potraviny s vysokým glykemickým indexem, jako je bílé pečivo, brambory, dýně, vařená mrkev a některé druhy ovoce, jako jsou banány nebo hroznové víno. Pleti škodí ale i alkohol nebo kořeněná jídla. Pokud i přes správný jídelníček problém přetrvává, neodkládejte návštěvu dermatologa.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/ss/slideshow-acne-best-worst-foods