Krása

6 zásad proti vráskám, které fungují lépe než drahé krémy: pleť bude stále zářit

Vrásky jsou symbolem stáří, proč ale urychlovat jejich vznik nesprávným zacházením nebo špatnou životosprávou? Při správné péči je možné mít mladistvou pokožku mnohem déle, stačí dodržovat určitá pravidla a vrásky si na vás jen tak nepřijdou. Co pomůže vyhnout se rýhám na obličeji, krku nebo pažích, které vznikají ztrátou kolagenu?

1.    Dostatečný spánek

Co je pro pokožku naprostá tragédie? Rozhodně probdělá noc, protože pokožka je po bezesné noci bledá, pod očima se mohou objevit tmavé kruhy, pokožka se povoluje a ke vzniku jemných nebo ke zvýraznění hlubokých vrásek není daleko. Spánek regeneruje tělo, proto se doporučuje spát alespoň sedm hodin denně, aby se pokožka mohla prokrvit a mít zdravou a jasnou barvu.

2.    Poloha na zádech

Nezáleží jen na počtu hodin, ale také na poloze, protože spaní na zádech je mnohem zdravější. Při spaní na břiše nebo na boku totiž hrozí krabatění pokožky do polštáře. Už malé děti se proto budí s rýhami na obličeji. Zatímco u dětí a mladých lidí se rýhy během dne vyhladí, u starších lidí postupem času zůstávají a mohou se změnit v hluboké prohlubně.

3.    Sport a pohyb

Fyzická aktivita je důležitá pro celé tělo, pokožku nevyjímaje, protože se pohybem aktivuje imunitní systém a dochází k prokrvení celého organismu včetně kůže. Sport a různé pohybové činnosti k tomu pozitivně působí na psychiku. Pleť je po sportování vypnutá a má zářivější barvu. Podle odborníků cvičící lidé nad 40 let mají obdobnou strukturu pleti jako dvacátníci.

Zdroj obrázku: Freepik

4.    Se sluncem opatrně

Jedním z faktorů, které způsobují stárnutí pokožky, je sluneční záření, proto je namístě používat pleťovou kosmetiku s UV filtry pro ochranu kůže. A to nejen kvůli vráskám, ale taktéž jako nejlepší prevenci rakoviny kůže. Podle vědců denní používání širokospektrálního opalovacího krému s blokátory UVA a UVB paprsků snižuje riziko vzniku vrásek až o 24 procent.

5.    Strava je klíčová

Zní to sice jako klišé, ale zdravá strava je pro krásnou pleť bez vrásek klíčová. Zejména je nutností zařazení potravin s vysokým obsahem vitamínu C, který působí jako antioxidant, současně napomáhá syntéze kolagenu. Kromě zeleniny a ovoce s vysokým obsahem céčka se doporučuje též zařadit potraviny s obsahem nenasycených mastných kyselin a kolagenu.

6.    Bez cukrů, kouření i alkoholu

Pleť poškozuje nadměrná konzumace sacharidů, protože cukr likviduje kolagenová a elastinová vlákna. Rovněž je zabijákem krásné pleti nikotin a další nebezpečné látky vznikající při kouření nebo alkohol, který dehydruje pokožku. Vlivem kouření i konzumace alkoholických nápojů pak dochází k prohlubování rýh, vrásky i póry jsou viditelnější.

Zdroj: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/reduce-premature-aging-skin