Zdraví

Žvýkejte o sto šest. V těhotenství i po operaci se žvýkačka jenom vyplatí

Žvýkačku spousta lidí používá pouze v případě, že mají nečekanou schůzku a nestihnou si například vyčistit zuby. Může ale pomoci ke štíhlé postavě a zabraňuje problémům se střevy. Proč byste se neměli žvýkání vyhýbat? Mnozí si myslí, že může uškodit našemu zdraví, to se ale stane pouze v případě, že budete žvýkat neustále. K čemu je tedy žvýkání dobré?

Žvýkáním můžete předejít potratu

Některé výzkumy ukazují, že žvýkačky mohou pomoci nejen těhotným ženám, ale také těm, které si miminko přejí. Bakterie, které máme v ústech, se totiž velmi často dostanou do dásní, kde způsobí zánět. Právě žvýkáním žvýkaček můžete tomuto zamezit. Je podstatné si nechávat pravidelně zuby vyšetřit, abyste předešla problémům v těhotenství.

Doporučený článek:  Zdravé otužování posílí imunitu a předejde nachlazení

Zdraví ústní dutiny je důležité nejen pro vás, ale také pro nenarozený plod. Jestliže si nebudete zuby čistit pravidelně nebo si nedáte žvýkačku, zvyšuje se riziko nejen potratu, ale také se dítě může narodit předčasně. Žvýkejte hlavně žvýkačky s obsahem xylitolu, které našemu tělu škodí nejméně. Vyhýbejte se naopak ovocným žvýkačkám, které mohou zubům spíše uškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Žvýkejte po náročné operaci

Žvýkání žvýkaček může také pomoci lidem po náročných operacích srdce. Můžete se tak ochránit před komplikacemi, které mohou nastat. Střeva se rychle vrátí ke své činnosti a díky žvýkání možná zapomenete i na bolest. Jedná se většinou o neprůchodnost střev, která trápí pacienty po operaci. Díky žvýkačkám se uvedou do pohybu nejen střeva, ale také další orgány a rekonvalescence bude mnohem rychlejší.

Doporučený článek:  Bílý zabiják číhá téměř ve všech potravinách. Nahraďte jednoduché cukry zdravější variantou

Žvýkačky bez cukru zase zamezí tomu, že do sebe budete cpát sladkosti, které nejsou zdravé. Sníží se chuť na sladké, a díky žvýkání tak budete mít pocit, že jste si dali něco dobrého. Samozřejmě se ale musí žvýkat s mírou, protože přehnané žvýkání může namáhat svaly a navíc se sem tam podaří žvýkačku spolknout. Není tak vhodná pro malé děti.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090419133824.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4612792/, https://www.news-medical.net/news/20210910/Chewing-gum-after-cardiac-surgery-may-accelerate-the-return-of-gut-function.aspx, https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2022-02-03/could-a-chewing-gum-in-pregnancy-help-prevent-premature-deliveries, https://www.newscientist.com/article/2307130-chewing-gum-while-pregnant-linked-to-fewer-premature-births-in-malawi/, https://www.newsweek.com/sugarless-chewing-gum-could-prevent-early-births-study-finds-1676003, https://www.webmd.com/diet/what-to-know-about-chewing-gum