Chléb patří k základním potravinám, bez kterých se většina lidí neobejde. Přesto přibývá lidí, kteří se rozhodnou ho zcela vyřadit z jídelníčku v naději, že zlepší své zdraví a zhubnou pár kilogramů. Jak ale stále více odborníků na výživu tvrdí, není to ideální rozhodnutí. Lepší cestou ke zdraví je vybrat správný druh chleba.
Chléb není třeba ze stravy vyřazovat
Ještě před pár lety byl chléb spolu s dalším pečivem a ovesnými vločkami umisťovaný na nejnižší stupínek výživové pyramidy. Dnes už ho najdeme blíže ke středu a každým rokem přibývá diet, které obilné produkty a sacharidy ze stravy vylučují. Natalie Mokariová, odbornice na výživu ze Severní Karolíny, je ale zásadně proti vynechávání chleba, natož pak sacharidů.
Chléb může být podle ní součástí zdravé a vyvážené stravy a ani bez sacharidů se lidské tělo neobejde. Podle výsledků výzkumu z roku 2017 bychom měli denně konzumovat dvě až tři porce celozrnných potravin, a to včetně chleba. Celozrnné výrobky přispívají k prevenci vzniku cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny tlustého střeva, slinivky a žaludku.
Celozrnný, nebo bílý?
Chléb je bohatým zdrojem sacharidů. Jejich nedostatek způsobuje letargii, malátnost a nedostatek energie. Většina výživových poradců se přiklání k názoru, že bychom se tedy chleba vzdávat neměli, ale měli bychom ho vyměnit za zdravější a kvalitnější. Celozrnné výrobky obsahují více vitamínů a vlákniny a mají menší dopad na hladinu cukru v krvi než jiné druhy pečiva.
Podle Natalie Mokariové je ale důležitější to, jak se chléb peče a z čeho. Nejzdravější je podle ní chléb, který se skládá jen z mouky, vody, soli a droždí. Čím jednodušší je složení, tím lépe. Lidé na dietě by měli sáhnout po celozrnném chlebu se semínky v kůrce, ale vyhýbat se těm nízkosacharidovým, které mají více zbytečných přísad pro zlepšení chuti. Nakupovat je nejlepší v malých pekárnách, které nabízejí kvalitní a čerstvý chléb.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/is-bread-bad-for-you