Stravování, Životní styl

Noční večeře tělo zbytečně zatěžují, kradou energii, a dokonce zkracují život

Pravidelná strava má obrovský vliv na naše zdraví. Přejídání pozdě večer přináší nespavost a snižuje úroveň spánku, což souvisí se zdravotními problémy, jako je obezita, srdeční choroby a cukrovka.

Účinky nočního mlsání

Noční jedení může být způsobeno různými faktory. U některých lidí to bude nepravidelnou pracovní dobou, jiní zápasí s těžkým stresem a další trpí takzvaným syndromem nočního jídla. Ve většině případů jsou příčinou problémů hormonální poruchy.

Kromě toho jídlo v noci může vést k žaludečním problémům včetně špatného trávení, nadýmání, a dokonce i refluxu. Obsah ležící v žaludku může být také příčinou bolesti břicha. Pokud v noci zatížíme žaludek, je velká pravděpodobnost, že se ráno vzbudíme velmi nevyspalí. Je to z důvodu, že se naše tělo nemohlo v noci zregenerovat, ale muselo se soustředit na zdlouhavé trávení potravy. Jelikož je náš organismus v noci zpomalený, zpomalují se i trávicí procesy.

Doporučený článek:  Pravidla zdravého stravování zvládne dodržet každý. Stačí začít
Zdroj obrázku: Freepik

Pokusy na zvířatech

Zajímavý experiment na zvířatech uskutečnili vědci z texaské univerzity. Během studie jedna skupina zvířat jedla to, co chtěla, kolik chtěla a kdy chtěla, takže ve velmi nepravidelných časech. Zbývající zvířata jedla kromě určeného množství jídla i v pevně stanovených hodinách.

Ukázalo se, že zvířata z druhé skupiny, která jedla v pravidelných intervalech, žila téměř o 20 procent déle než ta, která jedla to, co chtěla a kdy chtěla. U zvířat, která dostávala jídlo jen během těch fází dne, kdy byla aktivní, se průměrná délka života zvýšila o 35 procent. Když budete jíst dříve, vaše tělo bude mít více času strávit jídlo a využít všechnu získanou energii.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3636383/, https://vetmed.tamu.edu/news/press-releases/texas-am-research-may-impact-the-way-we-feed-dogs-in-the-future/, https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/why-eating-late-at-night-is-bad-for-you/photostory/77037880.cms, https://www.fccmg.com/blog/how-damaging-is-eating-late-night/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21731-night-eating-syndrome-nes, https://www.ndtv.com/health/does-eating-late-at-night-cause-weight-gain-other-health-hazards-of-eating-late-at-night-1925980, https://www.cdc.gov/chronicdisease/resources/publications/factsheets/nutrition.htm, https://talker.news/2022/05/09/study-eating-at-night-could-shorten-your-life/