Domov, Rady a tipy

Moli jsou pohroma pro celou kuchyni. Přímo ve spíži ale najdeme nejlepší pomoc

Potravinoví moli jsou hmyzem, který doma neradi vidíme. Ničí nám totiž zásoby jídla a mohou být přítomní na každém kroku. Navíc je velmi těžké se jich zbavit, protože během prvních pár týdnů o nich nemusíte vůbec vědět. Nikdy nenajdete pouze jednoho mola, ale budou jich celé kolonie. Právě proto je potřeba znát triky, kterými je vyženete.

Samičky kladou tisíce vajíček

Moly si bohužel můžete přinést i z obchodu, protože se snadno dostanou například do balíku mouky nebo těstovin. Dostanou se ale i do zabalené čokolády – prostě nikdy nevíte, kdy se ve vaší kuchyni objeví. Bohužel je velmi těžké se jich zbavit, protože vydrží mnoho. Jak tedy poznáte, že jsou právě u vás doma? Jsou to centimetroví tvorové, jejichž samičky mohou naklást až 100–200 vajíček. Jestliže už u vás doma kolonie molů je, budete se muset připravit na tisíce nových vajíček.

Doporučený článek:  Zamezte náletům ovocných mušek jednou provždy. Jednoduchá past je naláká a už nepustí

Nejdůležitější ze všeho je prevence. Z larev se velmi rychle vylíhnou motýli, kteří mohou zničit celou zásobu potravin, kterou si pečlivě schraňujete. Nejdříve budete muset udělat pořádek ve své spíži a potravinách. Vyhoďte všechno, co máte prošlé nebo dlouho otevřené. Tam spíše se totiž moli do nich dostanou. Je ale důležité je vyhodit ven do popelnice, nikoliv do odpadkového koše.

Zdroj obrázku: Freepik

Na pomoc si vezměte jablečný ocet

Domácími prostředky snadno přesvědčíte moly, aby se k vám již nikdy nevraceli. Zkusit můžete jablečný ocet, který má spoustu skvělých vlastností. Hmyz se v něm snadno utopí a můžete ho pak jen zlikvidovat. Dejte ocet do malých misek, ty rozmístěte po celé kuchyni tam, kde si myslíte, že se moli objevují nejčastěji. A poté už stačí jen čekat, až se chytí. Pomoci mohou také bobkové listy, které poslouží nejen při vaření.

Doporučený článek:  Bramborová šťáva prospěje tělu a podpoří růst vlasů

Dejte je do sklenic a uvidíte, že se moli potravinám okolo vyhnou, protože nemají rádi jeho vůni. Zkusit můžete také obyčejný tabák. Ani ten molům nevoní, takže ho můžete nasypat na talířky a položit je tam, kde se pohybují. Můžete si pořídit dokonce tyčinky proti hmyzu s vůní tabáku. Existují také samolepky, které nalepíte do dvířek skříněk a moli se na ně nalepí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths