Domov

Zářivě bílé záclony rozzáří každý interiér. Přírodní prostředky udrží jejich perfektní vzhled

Čisté, voňavé a sněhově bílé záclony jsou jasným znakem krásné a uspořádané domácnosti. Ve chvíli, kdy je dokonale vybělíte, se mohou stát nedílnou součástí vašeho interiéru, kde budou působit jako další část dekorace. Bohužel všechny záclony postupem času žloutnou a šednou. Jak si poradit s tímto přirozeným procesem, který může ovlivnit jejich vzhled? Poradíme vám pár domácích triků.

Použijte prostředky, které máte neustále doma

Velmi jednoduchým a zároveň extrémně účinným způsobem, jak vybělit záclony, je přidat do prádla prášek do pečiva nebo jedlou sodu. Pračku nastavte na jemný prací program bez odstřeďování s maximální teplotou 30 stupňů. Před praním záclony poskládejte na kostky a vložte je do povlaku od polštáře nebo do speciálního sáčku na praní jemných látek a spodního prádla.

Jestli máte plynové topení nebo máte záclony v kuchyni, mohou být více znečištěné. V takovém případě byste je měli předem namočit do vody s jedlou sodou nebo pracím práškem na bílé prádlo. Do nádoby nalijte 5 litrů vody a přidejte jeden balíček prášku do pečiva nebo jedlé sody. Záclony byste v této směsi měli nechat namáčet přes noc a ráno je vyprat klasicky v pračce.

Zdroj obrázku: Freepik

Ocet s vaječnými skořápkami je receptem našich babiček

Ocet je známý pro své antibakteriální vlastnosti. Do 10 litrů vody přidejte půl sklenice octa a záclony nechte máčet po dobu 10 hodin. Poté je vyperte a nechte uschnout pověšené na záclonové tyči. Na špinavé záclony vám poslouží skořápky od vajec. Stačí je vložit do plátěného sáčku a vložit do bubnu pračky. Jde o efektivní způsob, jak je vyčistit bez chemie.

Bělení pomocí citronu a čpavku

Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která odstraňuje žlutý odstín a navrátí záclonám sněhově bílou barvu. Šťávu z jednoho citronu nalijte do nádoby s teplou vodou a namočte látku. Nechte působit několik hodin a potom ji pověste na sluníčko, aby sluneční paprsky zesílily účinek citronové šťávy. Použít můžete také 3 litry vody s 1 polévkovou lžící čpavku. Látku namáčejte několik hodit a poté vyperte v pračce.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/net-curtains-white-58446.html