Zajímavosti

„Za cenu jednoho potahu na křeslo koupím v Polsku tři,“ překvapila nás žena mířící do nábytkářského řetězce

V České republice vyjde potah na křeslo na 1 790 Kč. V Polsku se ten samý prodává za 495 Kč. Není to akce, ale jde o standardní ceny určené (nejenom) místním zákazníkům. Když nám tohle napsala čtenářka Lucie, nechtělo se nám věřit, že ceny mohou být až tak rozdílné. Když jsme si to ověřili, museli jsme její zkušenost zveřejnit.

Nehoráznost tuzemského obchodu

Velký švédský nábytkářský gigant má pobočky i v České republice. A z vlastní zkušenosti musím říct, že pořádně drahé. Tak začíná příspěvek čtenářky Lucie, která pokračuje. Hledala jsem potahy na křesla, abych trochu vylepšila svou domácnost. Našla jsem takové, které se mi nejenom hodily, ale které se mi i líbily. Ale ta cena. V české Ikee za 1 790 Kč. To považuji za nehoráznost.

Zdroj obrázku: Freepik

V Polsku za to mám tři

Začala jsem hledat jiné, levnější. Když jsem ale nic nenacházela, rozhodla jsem se, že zkusím zahraničí. Každý pořád dokola mluví o tom, jak je výhodné Polsko. Podívala jsem se na web polského řetězce Ikea a myslela jsem, že omdlím. Cena, která na mě na webu svítila, byla 99 zlotých. Rychlým přepočtem v hlavě (násobím pěti) mi vyšlo, že stojí kolem pětistovky. Zjistila jsem aktuální kurz, vzala kalkulačku a vyšlo mi, že ten stejný potah vyjde v Polsku na 495 Kč.

Za cenu, za kterou bych si v ČR koupila jeden jediný, si můžu v Polsku koupit tři. A ještě mi 300 Kč zbude. Stejně jako u nás je i v Polsku potah skladem ve většině poboček, takže nejde o nějaký výprodej nebo nedostatkové zboží.

I s cestou se mi to vyplatí

Do nejbližšího polského obchodu Ikea to mám 150 km, do toho českého 50 km. I s cestou k našim sousedům, která mě bude stát maximálně 500 Kč, se mi to vyplatí. I kdybych si koupila jen jeden jediný potah, pořád na tom budu lépe než ho kupovat tady. Já ale u jednoho nezůstanu, potřebuji jich více, takže moje úspory budou spíše ve stovkách, možná i tisících. Jen díky tomu, že mi česká cena přišla vysoká. A je vidět, že opravdu vysoká je!

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Lucie F., https://www.ikea.com/cz/cs/p/tullsta-potah-kresla-lofallet-bezova-40410335/, https://www.ikea.com/pl/pl/p/tullsta-pokrycie-fotela-lofallet-bezowy-40410335/