Móda

Vlněný svetr je nadčasový doplněk, který může vypadat stále jako nový. Stačí mu věnovat správnou péči

Vlněné svetry dostávají zabrat nejen pravidelným nošením, ale také péčí o ně. Není totiž možné takové svetry hodit do pračky a vyprat klasickým způsobem. Potřebují zvláštní ošetření, které ale hravě zvládnete pomocí domácích prostředků.

Svetry můžete namočit do glycerinu nebo do odvaru z fazolí

Svetr můžete namočit do odvaru z vařených fazolí, a to přímo na několik hodin. Nejdříve namočte půl kilogramu bílých fazolí, nechte přes noc stát a druhý den je uvařte. Fazole slijte, nechte vychladnout vodu a do té namočte svetr. 2–3× opláchněte, nejlépe ve vlažné vodě, vytvarujte a dejte svetr na hustý ručník, aby dokonale proschnul.

Doporučený článek:  Minimalismus v módě klade důraz na jednoduchost, kvalitu a nadčasovost

Dalším způsobem, jak docílit toho, aby byl vlněný svetr jako nový, je namočit ho do roztoku 30 ml glycerinu, který rozpustíte ve 3 litrech vlažné vody. Po vychladnutí svetr napněte a nechte uschnout. Jestli se vám svetr srazil, musíte ho prát na vyšší teplotu. Jestli se ale nesmrknul vůbec nebo velmi málo, můžete tento postup opakovat. Neperte svetr na vyšší teplotu, protože se může zmenšit až o několik velikostí, což určitě nechcete.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlněné svetry perte raději v ruce ve vlažné vodě

Jestli máte možnost a čas, perte vlněné svetry ve vlažné vodě, a to ručně. Jestli ale raději využíváte pračku, používejte program na jemné prádlo na 30 stupňů. Vlna bude super měkká, když do posledního máchání přidáte kondicionér na vlasy. Jestli na svetru najdete žmolky nebo jiná vlákna, můžete je jednoduše odstranit.

Doporučený článek:  Velký zadek schová šikovně oblečení. Pomůže dobrý střih i správná barva

Zkuste si vzít pemzu, šedou a neabrazivní, a vložte ji do starých punčocháčů, které již nepoužíváte. Můžete si pomoci i jinými způsoby, které nestojí mnoho peněz, ale ušetří čas a budete mít svetr zase znovu připravený k nošení. Z vlny se vyrábějí nejen svetry, ale také různé doplňky a například z ovčí vlny se dělají také pleny pro miminka. Na ty je nejlepší ještě používat lanolin, který zaručí, že pleny nebudou propouštět vlhkost.

Zdroj: https://www.thredup.com/bg/p/10-tips-on-how-to-care-for-and-store-sweaters