Nezařazené

Vaření v myčce je novým trendem

K čemu je myčka? Říkáte si, co je to za otázku, samozřejmě na očistu talířů, hrnců nebo příborů. V poslední době se ale užívá tento spotřebič nejen k mytí nádobí, ale též k přípravě pokrmů, vaření nebo zavařování. Je to dobrý nápad, který šetří čas a peníze, nebo se jedná o absurdní činnost, která může přinést více potíží než užitku?

Bláznivý nápad? Úspěšná kuchařka!

Když se rozhodla Lisa Casaliová před více než dvanácti lety použít myčku k přípravě pokrmů, netušila, jakou revoluci způsobí. Její první jídlo připravené v myčce byla večeře, protože jí bylo líto, že v myčce zůstalo příliš volného místa. Vložila pokrm do vzduchotěsné nádoby, umístila ho do myčky k připravenému nádobí a spustila přednastavený program. Posléze začala zkoušet tímto způsobem připravovat další pokrmy, až došlo k sepsání kuchařky, která přinesla její autorce obrovský úspěch. Vaření v myčce se stalo fenoménem umožňujícím ušetřit čas a hlavně energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Z Itálie do celého světa

Blbost? Absurdita? Nesmysl? Naopak! Nápad se z Itálie brzy rozšířil do celého světa, dokonce začali touto metodou vařit také profesionálové, kteří připodobňují způsob vaření v myčce k přípravě pokrmů dle principu sous-vide. Vaření ve vakuu probíhá ve vodní nebo parní lázni, přičemž je důležité dodržet přesně danou teplotu. V myčce je takový způsob možný, protože stačí nastavit správně zvolený program. Lisa ve své knize nabídla řadu možností na přípravu různých jídel, a to snadno a efektivně, především ovoce, zeleniny nebo ryb.

Výrobci varují

Pro přípravu jídel v myčce je zapotřebí speciálních fóliových sáčků nebo se používají pevně uzavíratelné nádoby, do kterých se nesmí dostat voda. Následně se pokrmy vloží do myčky spolu se špinavým nádobím a spustí se program. Výhodou je úspora času, protože dochází k mytí nádobí a vaření ve stejný okamžik, k tomu se ušetří za vodu a elektřinu nebo plyn. Co na to ale říkají výrobci těchto spotřebičů? Důrazně nedoporučují jakékoli jiné užívání spotřebiče, než pro který byl vyrobený, to znamená použití pouze na mytí nádobí.

Zdroj: https://www.choice.com.au/home-and-living/kitchen/dishwashers/articles/can-you-cook-dinner-in-your-dishwasher