Až 85 procent lidí používá pro ranní vstávání zvuk budíku, nejčastěji prostřednictvím chytrého telefonu. Pro mnoho z nás začíná každé ráno hlasitým zvoněním, které není nikdy příjemné. Napadlo vás někdy, že byste se takto budit nemuseli? Je možné, abychom se v moderní době probouzeli přirozeně v čase, který si naplánujeme?
Rutina je základním kamenem úspěchu
Vypracovat si rutinu není vůbec jednoduché a zní to trochu nudně. Rutina je ale nejlepším způsobem, jak se budit každý den ve stejnou hodinu, aniž byste potřebovali budík. Plánování určitých činností každý den ve stejnou dobu vycvičí váš mozek, aby se přirozeně probouzel v určitou hodinu.
Navíc budete vždy v určité době hodně soustředění a naopak jindy hodně unavení. Zapisujte si, kdy chodíte spát. Během prvních dnů nebo týdnů se ujistěte, že jsou časy buzení stejné bez ohledu na ranní povinnosti. O víkendech můžete začít vstávat bez budíku a zkoušet, kdy se probudíte.
V ložnici musí být přirozené světlo
Další podmínkou, na kterou nesmíte zapomenout, je přirozené světlo. Tato metoda funguje hlavně během teplých měsíců, kdy se rozednívá brzy, ale při správné rutině se budete probouzet bez budíku také během zimy.
Vystavení přirozenému světlu zpomalí produkci melatoninu (spánkového hormonu), což vám hodně usnadní vstávání. Během léta byste také na noc měli otevírat okna, protože čerstvý vzduch vám pomůže ráno vstát z postele mnohem rychleji.
Spánková hygiena a minimum stresu
Co si představit pod spánkovou hygienou? Smartphone odložte hodinu a půl před spaním, stejně jako vypněte televizi, tablet nebo notebook. Hodina bez modrého světla před spaním sníží hladinu melatoninu až o 50 %, takže budete moci mnohem rychleji usnout a kvalitně spát.
Posledním tipem je snížení stresu před spaním. Stres se často nahromadí během dne a do postele jdeme velmi vystresovaní. Bohužel takto budete těžko usínat. Vyzkoušejte jógu, meditaci, poslech relaxační hudby nebo šálek hřejivého čaje.
Zdroj: https://www.sleepadvisor.org/how-to-wake-up-without-an-alarm/