Zajímavosti

Umírání prožívají různí lidé rozdílnými způsoby

Smrt vyvolává strach, úzkost a je spojena s bolestí a utrpením. Příčin úmrtí je mnoho – od přirozených přes chronická onemocnění až po úmrtí v důsledku nešťastné nehody. Okolnosti smrti rozhodují o tom, co člověk cítí, když umírá.

Úmrtí z přirozených příčin

Abychom odpověděli na otázku, zda smrt bolí, je třeba objasnit, že její příčiny se dělí v závislosti na okolnostech. Pokud je smrt způsobena přirozenou smrtí, hovoříme o smrti v souladu s procesy, které v těle probíhají v důsledku věku nebo probíhajícího chorobného procesu. K náhlé smrti dochází například v důsledku infarktu myokardu a k pomalé smrti v důsledku vyčerpávajících onemocnění, jako je rakovina.

Doporučený článek:  „Škoda, že jste dcerku neporodila o pár dní dříve, to by měla větší šance,“ vyslechla jsem si ve školce při zápisu

V situacích, kdy člověk bojuje s vyčerpávajícími nemocemi, je obtížné mluvit o bezbolestném procesu umírání. Rakovina, která je nejčastější příčinou pomalého umírání, se projevuje chronickou bolestí spojenou se zdravotním stavem, ale také terapií a jejími vedlejšími účinky, které pacient během léčby podstupuje. Mnoho pacientů s diagnózou rakoviny v konečném stadiu pravidelně užívá silné léky proti bolesti.

Zdroj obrázku: Freepik

Když smrt nebolí

Lékaři, zdravotní sestry nebo kněží, kteří nejčastěji doprovázejí lidi v posledních minutách života, se shodují v jednom – většina pacientů těsně před smrtí je klidná a necítí žádnou bolest. Zpomalená srdeční frekvence, zpomalené dýchání a vypnutí nervového systému znamenají, že pacient, který dosud cítil bolest v důsledku nemoci, ji již vůbec nepociťuje.

Doporučený článek:  "Jsem sice hezká, ale nebudu tu jen zvedat telefony a vařit kávu. Mám jiné ambice," zavrhla jsem nabídku práce

K tomu všemu obvykle dochází několik minut před smrtí a proces vypínání srdce, dýchání a centrálního nervového systému nezpůsobuje člověku bolest ani úzkost. Lidé doprovázející umírající dokonce pozorují zlepšení stavu umírajícího několik dní před smrtí. Snižuje se bolest a nepohodlí spojené s onemocněním a zlepšuje se psychický stav pacienta.

Zdroj: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537076/, https://seer.cancer.gov/statfacts/html/common.html, https://www.healthdirect.gov.au/the-physical-process-of-dying