Stravování, Životní styl

Trend vegetariánství zachází do extrémů. Absolutní odmítání masa mění už i psí misky

Na trhu výrobků věnovaných zvířatům najdeme spoustu různých krmiv a příchutí. Strava psa je mimořádně důležitým prvkem každodenního života, jakož i součástí péče o zdraví našeho domácího mazlíčka. Stále častěji můžeme slyšet o nové módě výživy psů a tou je právě vegetariánská strava.

Významné změny v průběhu let

K dnešnímu dni bylo založeno mnoho kvalifikovaných společností, které vyrábějí vynikající kvalitní potraviny přizpůsobené potřebám psů. Mezi nimi najdeme mokré a suché krmivo určené pro štěňátka, pro psy seniory, pro zvířata s různými onemocněními nebo potravinovými alergiemi. Díky výzkumu a vědeckému vývoji je dnes už prokázané, že lidská kořeněná strava není pro psa zrovna tou nejlepší volbou.

Otázka, zda může pes prosperovat na vegetariánské stravě, je velmi kontroverzní. Ptají se hlavně majitelé, kteří si sami vybrali vegetariánskou nebo veganskou stravu. Tím, že žijí veganským způsobem života, chtějí vyloučit maso i ze stravy svého psa, aby žádným způsobem nepodporovali masový průmysl. Je to ovšem pro psa vůbec možné a zdravé?

Zdroj obrázku: Freepik

Každý pes je jiný

Psi mají různý charakter, jinou predispozici a odlišné chutě. Může se stát, že váš pes prostě něco nemá rád, nebo se může ukázat, že má na daný produkt alergii. Mohou mu vadit například obiloviny nacházející se v krmivu nebo specifický druh masa, jako je například jehněčí. Důležitá jsou i preventivní vyšetření, fekální, močové nebo krevní testy nejčastěji ukážou celkový zdravotní stav psa, který je do značné míry ovlivněn stravou.

Ve stravě psa rozlišujeme základní složky, které zajišťují správné fungování těla, a to vodu, sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály. Sacharidy můžeme psovi zajistit prostřednictvím zeleniny a ovoce. Avšak bílkoviny jsou zdrojem energie pro tělo, skládají se z aminokyselin a jsou mimořádně důležité. Jsou nezbytné pro růst, regeneraci buněk a udržení hormonální rovnováhy. Jejich kvalita je stejně důležitá jako kvantita. Bílkoviny v mase jsou obvykle kvalitnější než ty v rostlinách. Proto je maso pro psy nezbytné.

Zdroj: https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-be-vegetarians/