Životní styl

Pravidelná meditace předchází chybám. Stačí dvacet minut denně ponořit se do svého nitra

Co si budeme namlouvat, v roztržitosti nebo ve spěchu se stává mnoho chyb i autonehod. Podle vědců z Michiganské státní univerzity lze zlepšit paměť a koncentraci pomocí meditací. Své teze potvrdili v dosud největší studii, která se zabývá meditací a jejím vlivem na činnost mozku a kognitivní funkce. Do hledáčku odborníků se dostala především otevřená monitorovací meditace, která se věnuje pocitům, myšlenkám a vjemům.

Otevřená monitorovací meditace

Meditace, kterou se vědci zabývali, se nazývá otevřená monitorovací meditace a zahrnuje pozorování s procvičováním vědomí na základě pocitů a myšlenek, které přichází bez jakéhokoli soustředění. Podle vědců lze tímto způsobem měnit mozkovou činnost a zlepšit úsudek. Zatímco jiné meditační techniky se zaměřují na dech, tento typ nutí ponořit se do sebe sama a zabývat se tím, co se aktuálně děje v těle nebo v mysli. „Cílem je být pozorovatelem, který sleduje tok myšlenek,“ uvádí Jeff Lin, student doktorandského studia na Michiganské státní univerzitě, který se podílel na výzkumu.

Doporučený článek:  Dámské tenisky: Tyto barvy budou v této sezóně nejvíce trendy
Zdroj obrázku: Freepik

Přes 200 účastníků v rámci studie

Vědci se zaměřili během vědeckého výzkumu na 200 účastníků, kteří neměli před započetím studie žádné zkušenosti s meditacemi.  Po 20minutové otevřené monitorovací meditaci bylo účastníkům provedeno měření pomocí elektroencefalografu (EEG), které probíhalo během počítačové analýzy. Vzhledem k tomu, že EEG měří s přesností na milisekundy, vědci získali přesný obrázek o vědomém rozpoznávání po provedené chybě. Síla signálu po chybě nebo správné odpovědi byla mnohem vyšší než u druhé kontrolní skupiny účastníků, která se meditací neúčastnila.

Doporučený článek:  Spánek s otevřeným oknem má úžasné účinky na zdraví. Bohužel ale ne vždy

Pravidelná meditace zlepšuje kognitivní funkce

Meditace přináší nejen zklidnění těla a ducha a vede k odbourání každodenní stresové zátěže, podle vědců nabízí i zlepšení kognitivních funkcí. Už pouhých 20 minut meditace mělo vliv na provádění úkolů a zmírnění chybovosti v úsudku. Odborníci se proto chtějí zaměřit na různé meditační techniky s ohledem na změny v mozkové aktivitě, které mohou přinést, a vědecky dokázat, že meditace může zkvalitnit život a zlepšit fungování mozku.

Zdroj: https://www.fitandwell.com/news/just-20-minutes-of-meditation-can-help-you-make-fewer-mistakes-in-life