Zdraví

Test rovnováhy prokáže zdravotní stav za 10 sekund. Banální úkol se stává nadlidským výkonem

Rovnováha je v našem životě důležitá v mnoha ohledech. Podle vědců vám může snadno říct, jestli jste zdravotně v pořádku. Stačí, když vstanete a stoupnete si na jednu nohu. Pokud nevydržíte stát na jedné noze 10 vteřin, máte vysokou pravděpodobnost úmrtí nebo vážných zdravotních problémů v dalších 10 letech. Tento test by měl pravidelně podstupovat každý středního a staršího věku.

Mnoho výzkumů, stejný výsledek

Vliv rovnováhy na zdraví zkoumali vědci z univerzity v Kjótu v Japonsku před několika lety. Před nedávnem byla publikována studie také v British Journal of Sports Medicine (BJSM). Tento výzkum přitom zahrnul údaje z Brazílie, Finska, Austrálie, Spojeného království a USA. Všechny výzkumy došly ke stejným závěrům. Jestliže nedokážete stát na jedné noze po dobu 10–20 vteřin, máte velké zdravotní problémy, které se mohou projevit v rámci budoucích 10 let vašeho života.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co vědci přišli?

V testu rovnováhy během výzkumu neuspěl každý pátý člověk. Čím starší lidé jsou, tím spíše tímto testem neprojdou. Tím vyšší je také riziko onemocnění vážnou nemocí a smrti. Výzkum probíhal 7 let, během kterých zemřelo 123 osob (7 % účastníků). Nejčastější příčinou smrti byla rakovina, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění dýchacích cest a komplikace spojené s covidem-19. Mnohem vyšší úmrtnost přitom byla u těch, kteří test rovnováhy nesplnili.

Provádějte tento test pravidelně jako kontrolu svého zdraví

Odborníci říkají, že test na jedné noze je velmi rychlý, jednoduchý a bezpečný. Během pár vteřin se můžete dozvědět, jak je na tom vaše zdraví. Jestli nedokážete stát na jedné noze ani po dobu 10 vteřin, měli byste navštívit svého lékaře a nechat se vyšetřit. Možná lékař včas objeví nemoc, která by pro vás jinak měla nebezpečné následky. Máte-li již delší dobu problémy s rovnováhou, rozhodně o tom řekněte svému lékaři.

Zdroj: https://pure.roehampton.ac.uk/portal/files/440451/Rabia_S._Khan_thesis_combined.pdf, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6873344/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4226448/, https://www.researchgate.net/publication/334832613_Effect_of_Physical_Training_Towards_Body_Balance_in_Overweight_Condition, https://newatlas.com/medical/ability-balance-one-leg-early-risk-death-10-years/, https://bigthink.com/health/balance-predicts-death-older-adults/, https://www.nbcnews.com/health/health-news/10-second-balance-test-may-predict-longevity-rcna34585, https://myhealth.ucsd.edu/multimediaroom/6,1657526425