Domov, Zdraví

Štěnice se dobře skrývají, odhalit je není snadné

Záludné štěnice řadíme mezi parazity. Tito tvorové se živí lidskou i zvířecí krví. Nejaktivnější jsou právě v noci, kdy je přitahuje tělesné teplo, vůně vydechovaného oxidu uhličitého a do jisté míry také látky vylučované kůží. Hmyz opouští své úkryty pouze tehdy, potřebuje-li se nakrmit.

Kde štěnice žijí?

V praxi je velmi těžké zjistit místo, kde se štěnice schovávají. Nejčastěji se vyskytují v matracích, čalouněných postelích a pohovkách, v podlaze, nábytku, ale také za tapetami a v malých mezerách obložení. Do úzkých štěrbin samice kladou svá vajíčka. Samice je schopna naklást až 10 vajíček denně.

Doporučený článek:  Správná péče udrží povlečení sněhově bílé

Fyziologie štěnic

Z vajíček se po 10 dnech vylíhne larva. Dospělí jedinci jsou schopni přežít v úkrytu bez potravy až jeden rok. Proto se štěnice tak snadno dostávají i do nových obydlí. Před nakrmením je štěnice průhledná, ale po nasátí krve se její barva změní na hnědou. Tehdy je již tento parazit odhalitelný. Zralý exemplář připomíná jadýrko jablka. Má oválný a plochý tvar.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat, že vás kousla právě štěnice?

Znakem kousnutí je několik stop na kůži v krátké vzdálenosti od sebe. Často tyto stopy tvoří tvar trojúhelníku. Samotné kousnutí není nijak nebezpečné, ale může být lehce bolestivé. Parazit kouše nejčastěji v místech, která jsou během spánku obnažená. Často to bývá oblast krku, paží a nohou.

Doporučený článek:  Se správným postupem bude úklid hotový mnohem rychleji

Průběh pokousání

Díky anestetické látce, kterou štěnice vypouštějí ihned po kousnutí, je během noci většinou neucítíte. Po cca 24 hodinách od kousnutí se na kůži objeví svědivé kožní léze. Víckrát pokousaní lidé mohou trpět kopřivkou, horečkami nebo celkovými pocity slabosti.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation