Domov

Správné praní a sušení udrží ručníky měkké a nadýchané

Když si koupíme nové ručníky či osušky, jsou hebké, příjemné na dotek a nadýchané. Po prvním vyprání se jejich měkkost ale často vytrácí. Zapomeňte na hrubé ručníky ve své domácnosti. Poradíme vám, jak na to. Stačí dodržet jen několik zásad.

Čtěte a dodržujte pokyny

Vše začíná již u nákupu samotných ručníků a osušek. Zaměřte se na materiál, ze kterého jsou vyrobené. Ideální volbou je 100% bavlna, speciálně ve froté provedení. Jsou velice příjemné na dotek a navíc se pyšní přirozenou měkkostí a hlavně skvělou savostí. Je vhodné, abyste nové ručníky před prvním použitím alespoň dvakrát vyprali. Díky tomu je zbavíte zbytků různých změkčovadel a jiných chemických látek.

Při praní se řiďte instrukcí na přišitém štítku. V závislosti na materiálu se liší i teplota praní. Běžně se ale tento koupelnový textil pere při teplotách 40–60 °C. Froté materiál je možné prát bez obav na zmíněnou vyšší teplotu, tedy 60 °C. Na druhou stranu například bambusové osušky by takto vysoká teplota mohla poškodit, a tak se doporučuje nepřekračovat teplotu 40 °C.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhněte se pracím práškům a dejte přednost gelům. Gely se lépe rozpouští a nezůstane po nich ve vlasu osušky ani památky. Pokud při běžném praní používáte aviváž, při praní ručníků a osušek ji vynechte. Může mít na svědomí ztrátu hebkosti i savosti.

Žehlit, či nežehlit? To je, oč tu běží!

Jako s jakýmkoliv jiným textilem, po doprání s ručníky rychle ven z pračky, aby nezatuchly. Pro zachování hebkosti je sušte buďto venku, nebo ještě lépe v sušičce. Myslete ovšem na to, abyste sušičku nepřeplnili. Sušte pohromadě maximálně pět ručníků či osušek. Dostatečný prostor při sušení zaručuje trvající hebkost. Na druhou stranu se jednoznačně vyvarujte sušení na radiátorech. V tomto případě vám textil ztvrdne.

Ti, kteří neradi žehlí, mohou začít jásat. Ručníky se doporučuje nežehlit, neboť se přímým teplem oslabují vlákna, ručník ztrácí hebkost a časem i savost.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/lifestyle/home/how-to-have-the-softest-towels/2019/03/25/c886563a-4a59-11e9-b79a-961983b7e0cd_story.html