Šalvěj lékařská je rostlina, kterou byste měli pěstovat na zahradě, balkoně nebo parapetu. Bude se vám totiž hodit na posílení zdraví. Navíc velmi hezky vypadá, takže bude fungovat také esteticky. Ze šalvěje si můžete připravit nálev, který vám pomůže od mnoha neduhů. Tato rostlina má jedinečné vlastnosti, které byste měli znát a využít je naplno.
Léčivé vlastnosti šalvěje
Šalvěj lékařská má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Využít ji můžete v podobě nálevu, čaje nebo esenciálního oleje. Šalvěj snižuje hladinu cukru v krvi a také hladinu špatného cholesterolu. Bylinu ale můžete využít také při léčbě průjmu a ke snížení intenzity a frekvence klimakterických příznaků, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení nebo podrážděnost.
Šalvěj obsahuje hodně vitamínu K, takže podporuje také zdraví kostí. Působí pozitivně i na pokožku. Proto ji můžete používat při kožních onemocněních a pomůže vám při boji s vráskami. Jak vidíte, šalvěj lékařská přináší nespočet účinků a každý z nás by ji měl mít ve své lékárničce. Nemusíte ji přitom pěstovat. V každém bylinkářství najdete sušenou verzi této bylinky.
Na co pomáhá nálev z šalvěje?
Nálev z šalvějových listů můžete připravit z čerstvé i sušené byliny. Nápoj je bohatý na kyselinu rozmarýnovou, která snižuje hladinu cukru v krvi a zánět v těle. Nálev můžete použít na vyplachování úst, když vás bolí zuby nebo dásně. Doporučuje se také na afty v ústech. Výtažek ze šalvěje zlepšuje paměť, mozkové funkce, náladu a posiluje koncentraci.
Jak si vyrobit šalvějový čaj?
Na výrobu čaje postačí dvě lžičky sušené bylinky a půl sklenice vroucí vody. Po zalití bylinky nádobu zakryjte a nechte 10 minut louhovat. Potom můžete tekutinu přefiltrovat a poté je připravená ke konzumaci. Když budete dělat čaj z čerstvé byliny, musíte směs vařit po dobu 15 minut, zakrýt ji a potom nechat louhovat dalších 5 minut. Potom bude nápoj hotový a můžete ho použít, jak potřebujete.
Zdroj: https://www.wellandgood.com/sage-benefits/